Tartışmalarla açılan Kürtçe kursların akıbeti ne oldu?

Tartışmalarla açılan Kürtçe kursların akıbeti ne oldu?.71262
  • Giriş : 22.11.2007 / 23:34:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 02:28:15

Avrupa Birliği uyum standartları çerçevesinde açılan Kürtçe kurslar şimdi birbir kapanmaya yüz tuttu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Bir dönemin çok tartışılan gündem maddelerinden biriydi Kürtçe'yi öğretecek kurslar. Bazı gruplar açılması için çabaladı bazıları da engellemek için. Nitekim Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde çıkarılan bir yasa Kürtçe kurslarının yolunu açtı ve bir çok ilde dersler başladı. Peki bu kursların akıbeti ne oldu? Haberimizi izliyoruz.

3 Ekim 2001 tarihinde çıkan yasayla kurulmalarına izin verilen Kürtçe kursları özellikle İstanbul, Batman, Van, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Mardin gibi şehirlerde eğitim vermeye başlamışlardı. Tartışmalı bir sürecin ardından faaliyete geçen kurslar şimdilerde yeniden gündeme geldi.

Altı yıl önce kurulmalı mı kurulmamalı tartışmalarıyla gündeme oturan, birilerinin açılması, birilerinin de açılmaması için büyük çaba harcadığı kurslar artık yok. Batman'da 1 Nisan 2004 tarihinde açılan Kürtçe Dil Öğretim Kursu, 16 ay hizmet verdikten sonra kapısına kilit vurmak zorunda kaldı. Sebep talep yetersizliği.

O dönem 300 kişiye sertifika veren kursun yerinde bugün farklı meslek gruplarına ait işyerleri var.

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde de durum pek farklı değil. Ekonomik yetersizlik ve öğrenci eksikliğinden tabela indirmek zorunda kalan kursun yerinde artık sürücü ve İngilizce dil kursları faaliyette.

Van'da 22 Aralık 2003 tarihinde açılan Özel Van Kürtçe kursu da kursiyer bulmakta güçlük çektiği için 2 yıl dayanabildi. 10 Ekim 2005'te kurs, yöneticilerin isteğiyle kapandı.

13 Mart 2005 tarihinde Şanlıurfa'da açılan Kürtçe Dil Kursu'nda ise bugün bir sendika şubesi faaliyet gösteriyor.

Dicle Üniversitesi'nin Güneydoğu'da 9 ilde yaptığı bir araştırma, halkın ilgisizliğinin sebeplerini ortaya koyuyor. 2 bin 170 hane reisi üzerinde yapılan araştırmada, Kürtçe'nin günlük yaşamda kullanılma oranı yüzde 32.8 iken Türkçe'nin kullanılma oranı ise yüzde 63.

Doç. Dr. Mazhar Bağlı'ya göre, zaten 2001 yılındaki tartışmalar da, halk istediği ya da ihtiyaç duyuduğu için değil politik amaçlı kişiler tarafından çıkarılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious