Tartışmalı Atatürk heykeli kaldırıldı

  • Giriş : 17.10.2006 / 00:00:00

Yozgat Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan Atatürk anıtı, Atatürk'e benzemediği için tartışmalara neden olunca yenisi yaptırıldı. Eskisi ise kaldırıldı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yozgat Cumhuriyet Alanı'nda bulunan ve Atatürk'e benzemediği için değiştirilmesi kararlaştırılan Atatürk anıtı kaidesinden indirilerek, Boğazlıyan ilçesinin Uzunlu beldesine gönderildi. Anıtın kaideden indirilmesi için vinç kullanıldı. Anıtın bel kısmına bağlanan kementlerle kaidesinden kaldırılan anıt, kamyona konuldu.

Yozgat Belediye Başkanı Yusuf Başer, Cumhuriyet Alanı'ndaki Atatürk Anıtı'nın Atatürk'e benzemediği yönünde vatandaşlardan çeşitli tepkiler aldıklarını ifade etti. Başkan Başer, ''Kültür ve Turizm Bakanlığı'na anıtın değiştirilmesine yönelik yaptığımız başvuru olumlu bulundu'' dedi.

Belediye Başkanı ayrıca, yeni anıtın önümüzdeki günlerde Yozgat'a getirilip, kaidesine konulacağını, eski anıtın Boğazlıyan ilçesi Uzunlu beldesine gönderildiğini kaydetti. Belediye Başkanı Başer, Uzunlu beldesine gönderilen anıtta gerekli rötuşlar yapıldıktan sonra belde meydanına konulacağını ifade etti. Başkan Başer, ''Şu anda Cumhuriyet alanındaki çalışmalarımız devam ediyor. Anıtın konulacağı kaide düzenlemesi yapılacak. Daha sonra Atatürk anıtı kaideye önümüzdeki günlerde konulacaktır'' şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious