Tartışmalı CD'nin içinde neler var?

Tartışmalı CD'nin içinde neler var?.19711
  • Giriş : 23.02.2009 / 23:50:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 12:08:52

ETÖ iddiaları kapsamında gözaltına alınan emekli Şenel'den çıktığı iddia edilen bir CD'de neler var?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


İddiaya göre CD'de, Genelkurmay'a bağlı, Stratejik Araştırma ve Etüt Merkezi'nin başkanı Tuğgeneral Süha Tanyeri'ye ait olduğu iddia bir konuşma var. Slayt sunumu şeklinde hazırlanmış konuşmanın başlığı ise "Karanlık Savaş Konsepti 2" başlığını taşıyor.

Kamuoyu, Asrın Davası kapsamında gözaltına alınan Genelkurmay Başkanlığı Eski Adli Müşaviri Emekli Tümgeneral Erdal Şenel'den çıktığı iddia edilen CD'yi konuşuyor. İddialara göre CD, Şenel'in evinde yapılan aramada ortaya çıktı. Vatan Gazetesi'nde yer alan habere göre, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait olduğu iddia edilen CD'nin içinde, "ANDIÇ", "SİYASAL İSLAMLA MÜCADELE" ve "KARANLIK SAVAŞ KONSEPTİ 2" başlığını taşıyan dökümanlar var. İşte o iddanın ayrıntıları...

IFrame

Sorgusunda Emekli Tümgeneral Erdal Şenel'e Cd'nin içindeki dökümanlar gösterilmiş ve ne anlama geldiği sorulmuş. İddiaya göre "KARANLIK SAVAŞ KONSEPTİ 2" isimli belge bir slayt sunumu. Ve , başlarken "Tuğgeneral Süha Tanyeri...Genelkurmay Stratejik Araştırma ve Etüt Merkezi (SAREM) Başkanı" diye yazıyor. Aynı CD içinde Ergenekon Terör Örgütü iddiaları kapsamında tutuklu bulunan Kemal Kerinçsiz, Veli Küçük, Doğu Perinçek, İlhan Selçuk ve Mehmet Zekeriya Öztürk'ün fotoğrafları var.

CD içinde en dikkat çeken döküman "KARANLIK SAVAŞ KONSEPTİ 2" isimli belge. Peki, Tuğgeneral Süha Tanyeri'nin konuşma metni olduğu iddia edilen o belgede ne deniyor? "Uygulama yöntemleri" başlığı altında SAREM Başkanı Tuğgeneral Süha Tanyeri'nin şu konuşmayı yaptığı iddia ediliyor:

"KARANLIK SAVAŞ KONSEPTİ 2 : GÜDÜMLEMEYE MÜSAİT GÜNLÜK YAŞANTIYA, EKONOMİYE VE DEVLET İDARESİNE KARŞI ETKİLİ OLUNABİLECEK KURUM VE KURULUŞLARI, BASIN, BANKALAR, BORSA, HABERLEŞME VB. GİBİ ELE GEÇİRMEK VEYA BURALARDA ETKİN OLMAK, SAYGIN ARAŞTIRMA, DEĞERLENDİRME VEYA YAYIN KURULUŞLARINI DEĞERLENDİRME, ANALİZ VE NOTLARIN TETİKLEYİCİ OLARAK EKONOMİK VEYA SİYASİ KRİZ YARATMAK, MEZHEP, TARİKAT, SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ VE AYDINLARI DESTEKLEYİP GÜVENİLİRLİĞİNİ ARTIRARAK KENDİ MAKSATLARI İÇİN KULLANMAK, TERÖRÜN AÇIKTAN LANETLENMESİ ANCAK EL ALTINDAN DESTEKLENMESİ, İNSANİ DEĞERLER, TERÖR VE ETNİK MİLLİYETÇİLİĞİN SİLAH OLARAK KULLANILMASI. .. "TOPLUM PSİKOLOJİSİNDEN İSTİFADE EDEN BİR AKIM YARATMAK VE DESTEKLEMEK, AMAÇ ELDE EDİLİNCEYE KADAR SÜRDÜRMEK İÇİN HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERMEK. "


SAREM Başkanı Tuğgeneral Süha Tanyeri'ye ait olduğu iddia edilen, "KARANLIK SAVAŞ KONSEPTİ 2" isimli konuşmanın "Mücadele Yöntemleri" başlıklı bölümde de şu ifadelerin yer aldığı ileri sürülüyor:

KARANLIK SAVAŞ KONSEPTİ: UZUN DÖNEMLİ STRATEJİLERİ VE KUVVET YAPISINI ÜLKENİN GÜÇLÜ YÖNLERİNİ ÖN PLANA ÇIKARACAK VE ZAAFİYETLERİNİ GİDERECEK ŞEKİLDE MİLLİ BÜNYEYE VE BÜTÇEYE UYGUN GELİŞTİRMEK, MÜCADELE YÖNTEMLERİ BELİRLEMEK VE İŞBİRLİĞİNE GİTMEK, BUNUN İÇİN DE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNDEN, BASIN MENSUPLARINDAN PARAYLA SATIN ALACAĞIMIZ AKADEMİSYENLERE KADAR BİR SÜRÜ ORGANİK BAĞIMIZIN DIŞINDA OLAN HATTA YÜZDE 90'I ORGANİK BAĞIMIZIN DIŞINDA OLAN İNSANLARA VİZYON VERECEKSİNİZ, BU KONSEPTTE... KARANLIK SAVAŞ KONSEPTİ: BU KONSEPT GİZLİ. İNSANLARIN HİÇBİRİSİNİN BUNDAN HABERİ OLMA İMKANI VE İHTİMALİ YOK. AMA ADAMLARA DÜŞEN BİR SÜRÜ GÖREVLER VERDİK. YANİ SEN ŞİMDİ BUNUN KONSEPTİNİ HAZIRLAYACAKSIN, NASIL YAYINLAYACAKSIN, NASIL GÖREV VERECEKSİN, GÖREV VERMEZSEN YARIN ÖBÜR GÜN BİRİSİ BUNU ELİNE GEÇİRECEK BİR VESİLEYLE, SONRA BENİM ŞÖHRETİMİ BASTIRACAK... AMAN HA, BU ÇOK ÖNEMLİ BİR KONU. ONDAN SONRA DİYECEKLER Kİ, KONTRGERİLLA HORTLADI.

İddaya göre konuşmanın devamında da,kullanılacak kişinin, hazırlanan konsepte hizmet edeceğini ama "bu konsept için görev yaptığını bilemeyeceği" söyleniyor.

"ŞİMDİ BU KONSEPTİ HERKESİN BİLMESİ GEREK. KONSEPTE GÖRE PLAN HAZIRLANACAK, AMA BU KONSEPTİN UYGULAMA AŞAMASINDA HERHANGİ BİR İŞİ YAPAN İNSAN ÖRNEĞİN O ÜLKESİNDEKİ BİR BÜYÜKELÇİLİKTEKİ İKİNCİ KATİBİMİZ, BİR ŞEYİ YAPACAK AMA BUNU BU KONSEPTE GÖRE YAPTIĞINI BİLEMEYECEK, ONA GÖREV VERİLECEK, ODA O GÖREVİ YAPACAK. KENDİSİ DE BİLMESİN, GEREKMEZ ZATEN."

Habere göre, Emekli Tümgeneral Erdal Şenel, söz konusu bu CD'nin kendisine ait olmadığını,bilgisayar kullanmayı bilmediğini söylüyor. "Eşinin CD'nin kendisine ait olduğunu söylemiş olsa da muhtemelen boş CD zannettiği için böyle bir beyanda bulunmuş olduğunu" iddia ediyor.

İddiaya göre Şenel'e sadece KARANLIK SAVAŞ KONSEPTİ 2 isimli belge sorulmamış. "SİYASAL İSLAM'LA MÜCEDELE" başlıklı bir word dosyası da, sorulanlar arasında. Sözkonusu "GİZLİ" ibareli "EYLEM PLANI" başlıklı belgeninin bir bölümünde, Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde "AYDINLANMA EKİPLERİ" oluşturulduğu ve bunun için Albay rütbesindekilerin görevlendirildiği ileri sürülerek, bu yapı hakkında bilgisi sorulmuş. Şenel, bu soruyu da, "evinden çıktığı iddia edilen CD'den haberi olmadığı için bu konuda bilgisi olmadığını" söylemiş.

Geçtiğimiz Cumartesi günü, Hürriyet Gazetesi'nde Şenel'e ait olduğu iddia edilen ifadeler yayınlanmıştı. Şenel o ifadelerde, yasadışı Ergenekon yapılanması, için terör örgütü tanımlaması kullanıyordu.

ERDAL ŞENEL:
"EMNİYETTE BANA GÖSTERİLEN BELGELERDEN ERGENEKON'UN ÇOK CİDDİ VE DERİN BİR YAPILANMA OLDUĞUNU ANLADIM. ERGENEKON TERÖR ÖRGÜTÜNÜ BANA NEZARETHANEDE GÖSTERİLEN BELGELERDEN FARKETTİM VE ÜRPERDİM."

Kısa adı SAREM olan Stratejik Araştırma ve Etüd Merkezi 2002 yılında açılmıştı. Açılışını dönemin Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun yapmıştı. Merkez'in amacı, ulusal güvenliği ilgilendiren konularda değerlendirme yapmak ve stratejik öngörüde bulunmak olarak açıklanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*