Tartışmalı Selanik yazısına, Bakanlar Kurulu tepkisi

  • Giriş : 08.05.2006 / 00:00:00

Tartışmalı Selanik yazısına, Bakanlar Kurulu tepki geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Adelet Bakanı Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından kameraların karşısına geçerek Fethi Dördüncü isimli bir vatandaş tarafından Selanik'te Atatürk'ün evindeki şeref defterine yapıştırılan ve Başbakan Erdoğan'a, hükümete ve milletvekillerine hakaret içeren mektubu sansürsüz okudu. "Canım, ne varmış bunda deyip geçemeyiz" diyen Çiçek, mektubu incelettiğini ve yasal yollara başvuracaklarını vurguladı.
Hükümet Sözcüsü ve Adelet Bakanı Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından bilgi verdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bugünkü toplantıda ağırlıklı olarak dış politika konularının ela alındığını söyleyen Çiçek, Başbakan Erdoğan'ın İran Cumhurbaşkanı Ahmednicad ile Bakü'de yaptığı görüşme hakkında bakanları bilgilendirdiğini söyledi. Türkiye'nin görüşlerini birinci elden aktarma imkanı bulduğunu ifade eden Çiçek, Başbakan Erdoğan'ın görüşmenin yararlı geçtiğini söylediğini iletti. Çiçek, Askeri Mahkemelerin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri'nde değişiklik yapılmasını öngören kanun tasarısının bugünkü Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldığı bilgisini verdi. 9. Uyum Paketi'nin kapsamında olan tasarının yasalaşması durumunda savaş halleri istisna olmak üzere siviller askeri mahkemelerde yargılanamayacak.

Gazetecilerin sorularına yanıt veren Çiçek, Fethi Dördüncü isimli bir vatandaş tarafından Selanik'te Atatürk'ün evindeki şeref defterine yapıştırılan ve Başbakan Erdoğan'ın tepkisine yol açan yazıya değindi. Laiklik ve Atatürkçülük gibi konularda Türkiye'nin hassasiyetleri olduğunu ancak ortada bir bilgi kirliliği olduğuna dikkat çeken Çiçek, Dördüncü'nün daktilo ile yazarak deftere yapıştırdığı metne "İllegal örgüt bildirisi gibi" benzetmesi yaptı. "Bu metin Atatürk'e saygısızlıktır" diyen Çiçek, yazıdaki ifadelerin hükümet ve Başbakan aleyhinde diye siyasi demeç çıkarmak isteyenlerin yanılgı içinde olduğunu vurguladı.

Metnin eleştiri hudutları içinde olmadığını belirten Çiçek, canlı yayında metnin tamamını sansürsüz olarak okudu ve huhuki ve idari her türlü yaptırıma başvurulacağını söyledi. Metinde geçen ifadeler arasında "Kafir", "Hırsız", "Vatan haini", "ABD Uşağı", "Güruh" gibi sözcüklerin yer alması Bakan Çiçek'i kızdırdı. Mektubu göstererek "Bir şeref defterinde yer alması gereken çok şerefli sözler midir bunlar?" diyen Çiçek, metnin fikir özgürlüğü değil sorumsuzluk örneği olduğunu kaydetti. Hiç bir hükümetin bunu kabullenemeyeceğini vurgulayan Bakan Çiçek, "Canım, ne varmış bunda deyip geçemeyiz" dedi. Mektubu incelettiğini ve yasal yollara başvuracaklarını kaydeden Çiçek, Başbakan Erdoğan'ın yanısıra diğer Bakanlar ve Milletvekilleri'nin de gereğini yapacağına inandığını belirtti.

Bakan Çiçek, İran'ın nükleer faaliyetlerinin tartışıldığını hatırlatan bir gazetecinin "Türkiye'de nükleer santral kurmaya çalışıyor. Türkiye'de uranyumu kendisi zenginleştirmek isterse aynı benzer bir durumla karşılaşabilir mi?" sorusunu yanıtladı. İran ile yaşanan sorunun Atom Enerjisi Kurumu ile istenilen düzeyde işbirliği yapmamasından kaynaklandığını söyleyen Çiçek, Türkiye'nin şeffaf olduğunu belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious