"Tartışmanın amacı demokrasi olmalı"

  • Giriş : 16.11.2008 / 13:20:00

Toplumu kucaklayan ve kurucu idare yerine geçebilecek, hemen herkesin katılacağı bir uzlaşma sağlanması gerektiğine işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

"Oysa ülkemizde böyle bir iradenin oluşmadığı ve hatta oluşmasının da istenmediği, her kesimin kendi işine geldiği gibi demokrasi istediği görülüyor. Anayasa Mahkemesi Sayın Başkanı'nın başlattığı bu son tartışma da toplumsal uzlaşma arayışından ne kadar uzakta olunduğunu gösteriyor.

Her ülkenin anayasasında kendi anlayışına göre rejimi düzenleyen, değiştirilemeyecek hükümler vardır. Bu hükümleri belirleyen de kurucu idaredir ve kurucu idarenin nasıl bir devlet düzeni istediğini gösterir.

Yeni Anayasa yaparken hedefimiz, eksiksiz demokrasiyi gerçekleştirmekse tartışmaya açılan maddeler eksiksiz demokrasi önünde engel olduğu için mi değiştirilmek istenmektedir? Hukuk devleti mi, laiklik mi, Cumhuriyet mi eksiksiz demokrasiye engeldir? Anlaşılan Anayasa Mahkemesinin Sayın Başkanı, bazı kararlardaki muhalefet şerhleri doğrultusunda toplumda fikri olgunlaşmanın gerçekleşmesini amaçlıyor. Böyle bir anlayışa kesinlikle karşı olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*