Taş atan da 'Terör' suçlusu olacak

Taş atan da 'Terör' suçlusu olacak.15487
  • Giriş : 15.11.2008 / 08:49:00

Başbakan'ın D.Bakır'a gittiğinde yapılan gösterilere katılan 6 çocuğa 23 yıla kadar hapis istemiyle açılan dava, radikal bir kararı doğurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yargıtay, terör örgütünün çağrılarına göre yapılan mitingde boy gösteren kişinin, 'örgüt üyesi' gibi cezalandırılmasına karar verdi.

Başbakan'ın Diyarbakır'a gittiğinde yapılan gösterilere katılan 6 çocuğa 23 yıla kadar hapis istemiyle açılan dava, Yargıtay'ın kararının dayanağı oldu. Yargıtay, terör örgütünün çağrılarına göre yapılan mitinglere katılanların 'örgüt üyesi' gibi cezalandırılması gerektiğine karar verdi. Kadınların yöresel kıyafetlerle toplantılara katılması da örgüt eylemi.

Mitinge katılana ceza!

Diyarbakır'da eylemci çocuklara 23 yıl hapis istenmesinin ardından Yargıtay Ceza Kurulu'nun şu kararı çıktı: Terör örgütü mitingine katılanlar, örgüt üyesi gibi ceza alır.

Türkiye, terör örgütü tarafından kullanılan 13-14 yaşındaki çocukların görüntülerini tartışırken, Yargıtay ilginç bir karara imza attı. Yargıtay Ceza Genel Kurulu, PKK'nın çağrılarına göre yapılan her mitinge katılan kişinin "örgüt üyesi" gibi cezalandırılması gerektiğine karar verdi. Karara neden olan olaylar, 2006 yılının Mart ayında Diyarbakır'da gerçekleşti. Terörist cenazesinde çıkan olaylarda, 26'sı 18 yaşından küçük olmak üzere 77 kişi gözaltına alındı.

Yerel mahkeme ısrar etti

Bu çocuklardan biri de F.Ö.'ydü. Diyarbakır 4'üncü Ağır Ceza'da yargılanan Özer, "yasadışı toplantıya katılmak"tan ceza yedi. Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozdu. Ancak Diyarbakır Ağır Ceza ilk kararında direndi. Bunun üzerine dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu'na gitti. Genel Kurul, terör örgütünün çağrılarına göre yapılan her mitinge katılan kişinin "örgüt üyesi" gibi cezalandırılması gerektiğine karar verdi.

Diğer davalar için de emsal

Yargıtay, bu yorumla, bazı sivil toplum örgütlerinin düzenlediği toplantılara yöresel kıyafetlerle katılan kadınlara da aynı şekilde ceza verilebileceğine işaret etti. Söz konusu karar, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır gezisi sırasında düzenlenen gösterilere katılan çocuklar hakkında 23'er yıla kadar hapis istemiyle açılan davaya da dayanak oldu.

TAKVİM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*