Taş ocaklarına işçi bulunamıyor

  • Giriş : 02.10.2006 / 00:00:00

Erzurum'un İspir ilçesinde faaliyet gösteren taş ocakları işçi bulmakta zorlanıyorlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ç.M.G madencilik ve R.V.C Madencilik olarak iki ayrı maden işletmesinin bulunduğu ilçede en büyük sıkıntının işçi olduğunu söyleyen maden işletmesi şantiye şefi Hüseyin ışıldak taşın çok kaliteli olduğunu 100 yılda sadece 3-4 milim aşındığını çevre il ve ilçelerden yoğun talep olmasına karşın ihtiyaca cevap veremediklerini belirtti.

Günlük kapasitelerinin çok altında üretim yaptıklarını belirten Ç.M.G Madenciliğin sahibi Ahmet yılmaz, kapasitelerinin günlük 150 ton olmasına rağmen bundan sadece günlük 35-40 üretim yapabildiklerini bunun en büyük nedenininde işçi ve enerji sıkıntısı olduğunu belirtiyor. Bazen elektriklerin gün boyu kesildiğini ve bununda kendilerine maliyetinin bir hayli fazla olduğunu söyleyen Yılmaz, bununda çalışmalarını ciddi biçimde engellediğini, bir çok il ve ilçeye taş verdiklerini ancak yetiştiremediklerini belirti.

İspir Belediye Başkanı Osman Çakır, bu taşın çok değerli bir taş olduğunu yalnız buradaki ocakların sıkıntılarından dolayı yeterince taş üretimi yapamadıklarını belirtti. Çakır hammaddenin bolluğuna değinerek bu taşın daha iyi şekilde değerlendirilebileceğini söyledi. Çakır, taşın bir granit olduğunu daha iyi şartlarda kurulan makinelerle burada granit üretimi de yapılabileceğini belitti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious