Tasarı kongreye gelmeyebilir

  • Giriş : 28.03.2007 / 00:00:00

Devlet Bakanı Ali Babacan, Washington'dan ayrılmadan önce ekonomi ve iç politika üzerine değerlendirmeler yaptı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Amerikan-Türk Konseyi (ATC) 26’ıncı yıllık konferansına katılan Devlet Bakanı Ali Babacan, Washington’u terk etmeden önce Türk gazetecilerle sohbet edip iç politika, ekonomi ve Ermeni soykırımı tartışmaları üzerine değerlendirmelerde bulundu. Ermeni tasarısının ABD Kongresi’nde gündeme gelmeme ihtimalinin artığını belirten Babacan’ın sözlerinden bazı satırbaşları şöyle:

* AB ÜYELİĞİ: Bu konular siyah-beyaz değil. Yani AB iyi ya da AB kötü; ABD iyi ya da ABD kötü deyip çıkamayız. Mesela biz AB sürecini, onlar gibi olmak için değil kendi standartlarımızı yükseltmek için bir vesile olarak görüyoruz. Hatta bunu ’Bu süreci istismar ediyoruz’diye ifade etmekte de bir zarar görmüyorum. Bu süreci kullanıyoruz, ama lehimize kullanıyoruz.

* CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ: Yabancı yatırımcılar cumhurbaşkanlığı seçimini değil daha çok genel seçimler sonrası ortaya çıkacak tabloyu merak ediyor. Yazıp çiziyor, anket yapıyor, rapor düzenliyorlar. En iyi senaryo olarak AKP’nin tek parti iktidarını görüyorlar. Ama diğer kötü senaryoları da hesap ediyorlar.

* KRİZ BEKLENTİLERİ: Cumhurbaşkanlığı seçimlerini daha çok yerli işadamları merak ediyor. Türkiye içindeki bazı tartışmalardan etkilenen bazı iş adamları ve sanayiciler, bazı meslek örgütlerinin olumsuz değerlendirmelerinin de katkısıyla dört yıldır yatırım yapmıyor. Yabancılar bize güvenip yatırım yaparken kendi sanayici ve iş adamlarımızın bu duruma düşmesi çok acı. Dört yıldır döviz alıp beklemede olan var. Meslek örgütleri liderleri sorumlu davranmalı. Olayları politize etme eğilimi var. Şahsi siyasi amaçları olanlar var.

* SEÇİMLERİN ÖNE ALINMASI: Bugün itibariyle böyle bir planımız yok. Seçimler 4 Kasım’da olacak. Ama yetki TBMM’de. Tarihte bir değişiklik olsa bile bir iki aylık bir esneklikten fazla olmaz.

* ERMENİ TASARISI: İki ay önce durum çok karanlıktı. Dışişleri Bakanımız ve milletvekillerimizin temasları, Washington büyükelçiliğimizin, sivil toplum kuruluşlarımızın çabaları sonucunda tasarının Kongre’de gündeme gelmemesi ihtimali arttı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious