Tasarrufu Irak'a attığın bombadan yap !

  • Giriş : 14.09.2006 / 00:00:00

İncirlik işçisinden ABD’ye sert mesaj: Tasarrufu ekmeğimizden değil, Irak’a attığın bombadan yap.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İncirlik Hava Üssü’nde görev yapan 16 işçinin işveren tarafından işten atılmasını protesto eden işçiler, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hava Kuvvetleri’ne sert eleştiride bulundu.

Türk Harb-İş Sendikası yöneticileri, tasarruf amacıyla Adana, İzmir ve Ankara’daki yabancı iş yerlerinden 33 işçinin çıkartılması yerine Irak’a atılan bombalardan tasarruf yapılmasını istedi.

İncirlik Üssü’nde çalışan bine yakın Türk işçisi, Türk Harb-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Erol ve Genel Eğitim Sekreteri İhsan Altun’un da aralarında bulunduğu çok sayıda sendikacı ile nizamiyeden D-400 karayolu kavşağına kadar yürüdü.

Burada geniş güvenlik tedbirleri altında protesto toplantısı düzenlendi. Türk Harb-İş Sendikası’nın Genel Eğitim Sekreteri İhsan Altun, ABD’li işveren ile yaptıkları toplu görüşmelerde işverenin masaya oturmasının hemen ardından, ABD hava kuvvetlerinin yüzde 10 tasarruf yapacağını ve esnek çalışma uygulaması başlatacağını sözleşme taslağında olmamasına rağmen dile getirdiğini söyledi.

Sözleşmenin hemen sonrasında işçi çıkışlarının başladığını belirten Altun, "ABD Hava Kuvvetleri bizim ekmeğimizden tasarruf edeceği yerde Irak’a attığı bombalardan tasarruf etsin. ABD Hava Kuvvetleri İncirlik Hava Üssünü uluslararası sözleşmeler kapsamında kullanıyor. Buna saygı duyuyoruz. Ancak, ABD İncirlik Hava Üssünden kaldırdığı her uçağın, yapmış olduğu her istihbarat çalışmasının bedelini ödemek zorunda. Bunu da hava üssünde Türk işçilerini örgütlü istihdam ederek ödemeli. Eğer işçi çıkışları devam ederse, 28 bin 500 Harb-İş üyesini buraya yığacağım. Bunu yapmayan onursuz ve şerefsizdir." dedi.

Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Erol da ABD Hava Kuvvetleri’nin tasarruf amacıyla işçi çıkartmasından rahatsızlık duyduklarını söyledi.

Erol, üste taşeron ve kaçak işçi çalıştıran iş verenin bu davranışından vazgeçmesini istedi.

ABD’nin dünyaya demokrasi getirmek için güç kullandığını belirten Erol, "Ancak demokrasinin en önemli unsuru olan örgütlü toplumdan ABD rahatsız oluyor. Bunun en güzel örneği İncirlik üssünde yaşanıyor. Toplu sözleşmede vermediğimiz bir hakkı sadece yasada var diye ABD’li işverene vermeyeceğiz." diye konuştu.

Türk-İş Konfederasyonu Adana 4. Bölge Temsilcisi Hüseyin Kaya Elbek de bugün İncirlik üssünde bir savaş verdiklerini, bu savaştan kimsenin kaçamayacağını savundu. Bugün savaştan kaçanların bir gün kendilerinin de savaşın içine çekileceğini kaydetti.

Eyleme Türk-İş’e bağlı sendikaların Adana şube başkanları da destek verdi. İşçiler daha sonra işyeri servislerine binerek dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious