Tasarrufun faturası kanser hastasına çıktı

  • Giriş : 14.09.2006 / 00:00:00

‘Sağlıkta tasarruf’ tebliği çerçevesinde bedeli ödenecek ilaçlar listesinden 35 ilaç daha çıkarılırken, 99’u da eklendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Aralarında grip, obezite ve romatizma gibi sık ve yoğun yaşanan hastalıkların tedavisinde reçetesiz kullanılabilen 120 ilacın bedelini ödemeyeceğini temmuz başında ilan eden Maliye Bakanlığı ikinci listeyi de yayınladı.

Listeden çıkarılan ilaçlar arasında kanser yüzünden kemoterapi gören hastalarda vücut direncini artırıcı etki yaptığı ifade edilen ‘Neupogen’ adlı ilaç da yer alıyor. Bunun hastaları ‘ölüme terk etmek’ anlamına geleceğini ileri süren Türk Tabipleri Birliği Genel Sekreteri Altan Ayaz, “Kemoterapi uygulanırken vücudun savunma mekanizması zayıflar. Yükselsin diye bu ilaç kullanılır. Eğer kullanılmazsa vücut savunmasız kalır. Bu yüzden kemoterapi uygulananlarda ciddi sorunlara yol açabilir, hayati tehlikeye bile yol açabilir. Buna benzer başka ilaçlar var ama bunun gibi iyi değiller.” ifadelerini kullandı. 4 Temmuz’da yayınlanan listede dikkati çektikleri yanlışlıkların bir kısmının bu genelgeyle düzeltildiğini belirten Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Başkanı Nurten Saydan ise, “Liste hazırlanırken eczacı ve doktorların görüşlerinin alınması, uygulamada bu tip sorunların yaşanmasını en aza indirecektir.” dedi. Saydan, özellikle çocuklarda grip ve soğuk algınlığında akıntıyı kesen, üst solunum yolları dekonjestan şuruplarının ‘balgam söktürücü gibi algılanarak’ çıkarıldığı geri ödeme listesine yeniden eklenmesini buna örnek gösterdi. Yılın ilk 8 aylık döneminde bütçede ilaç giderleri için ayrılan 1,2 milyar YTL’lik ödeneğin yüzde 44,2’sine denk gelen 520,7 milyon yeni liralık kısmı harcandı. Geçen yılın aynı döneminde 544,1 milyon yeni lira seviyesinde bulunan ilaç giderlerinde yüzde 0,4’lük gerileme yaşandı. 2005 yılında 13,6 milyar yeni lirayı bulan sağlık harcamalarının 6,8 milyarı ilaca gitti. Bu yıl da sağlık giderleri için Maliye’nin cebinden ilk 4 ayda çıkan paranın 1,9 milyar YTL’yi aşması üzerine IMF, hükümeti bu konuda uyarmıştı. Hükümet de başta yeşil kart olmak üzere bedeli karşılanacak ilaçlar da dahil, sağlıkta bir dizi tedbiri uygulamaya koymuştu, ilaç yazımında uzman imzası ve rapor aranması, eşdeğer ilacın teşviki gibi. Uygulamaya gerekçe olarak ise bazı özel sağlık kuruluşlarında hastalara hiç kullanmamaları gereken ilaçların bile fatura edilmesi gösterilmişti. Bu çerçevede ilk tebliği temmuzda yayınlayan Maliye Bakanlığı, 2006 tedavi yardımına ilişkin uygulamasında düzenlemeye gitti.

Ödeme listesinden çıkarılan bazı ilaçların bedelinin, belirli şart ve dozlarda yeniden sosyal güvenlik kurumlarınca karşılanmasının önü açıldı. Yeni düzenlemeye göre obezite (aşırı şişmanlık) tedavisinde kullanılan ‘orlistat’ ve ‘sibutramin’ etken maddeli ilaçlar, endokrinoloji ve metabolizma uzman hekiminin bulunduğu resmî sağlık kurumlarınca düzenlenen en fazla 3 ay süreli sağlık kurulu raporuna dayanılarak yazılabilecek. Eczacı İşveren Sendikası Başkanı Saydan, 116 kalem ilaç içeren 4 Temmuz tarihli listeyle aynı etken madde ve özelliklere sahip bazı ilaçlar geri ödeme kapsamından çıkarılırken, bazılarının kapsam dahilinde bırakıldığını belirterek, “Biz buna o zaman dikkat çekmiş ve ‘yeterince incelenmeden alınan karar’ olduğunu söylemiştik.” dedi.

Aşırı şişmanlık ilaçları yeniden listede

Belirli şart ve dozlarda bedeli alınabilecek ilaçların kullanılması için rapor alınacak. Bunun bir fotokopisi reçeteye eklenecek. Örneğin obezite tedavisinde yazılan her reçeteye hastanın bir önceki reçeteye göre kaybettiği kilo, diyet ve egzersize uyduğu, beden-kitle indeksi değeri hekim tarafından yazılarak imzalanacak. İlaç, bu rapora dayanılarak tüm hekimlerce reçete edilebilecek. İlk 3 ay süresince hastaların kontrolü her ay yapılırken, ilaçlar birer aylık verilecek. 12 haftalık tedavi sonunda hastanın başlangıçtaki vücut ağırlığının en az yüzde 5’ini kaybetmesi halinde tedavinin devamına karar verilirse, yeni bir rapor daha düzenlenerek tedavi 3’er aylık sürelerle uzatılabilecek. 12 hafta sonunda ağırlığının en az yüzde 5’inin kaybedilmemesi halinde tedavi kesilecek. Bu ilaçların kullanımı hastanın hayatı boyunca her şartta 2 yılı geçmeyecek. Hepatit-B hastalarından karaciğer nakli olanlarda enfeksiyona karşı kullanılan hepatit B immunglobulin belirli dozlarda geri ödenecek. Psikiyatri uzmanlarınca reçete edilen sara ilaçları da ödenecek.

Ödeme listesinden çıkarılan ilaçlar

“Bemıks-C 30 DRJ, Benexol 250/250 Mg 50 LAK TB, Betadıne Gargara, Bevıtın-C 30 FTB, Bıokadın %7.5 100 Ml Gargara, C-Plan 500 Mg 20 Cıg TB, Dapta-12 Damla, Ephynal 100 Mg/2 Ml 5 Amp, Ester-Vıt 645 Mg 50 TB, Heksoral 1 Mg/Ml 200 Ml Gargara, Hekzoton 1 Mg/Ml 200 Ml Gargara, Kombevıt-C 30 Drj, Mefoxın Im 1 Gr 1 Flk, Mefoxın Iv 1 Gr 1 Flk, Natabec 600 Mg 25 Kp, Neupogen 30 Mıo FLK (Endıkatorsz), Neupogen 30 Mıu 5 Kull Hazır Enj, Neupogen 48 Mıo FLK (Endıkatorsz), Neupogen 48 Mıu 5 Kull Hazır Enj, Parıet 10 Mg 28 TB, Polıvıt-C 30 Drj, Polıvıt-C 30 FTB, Polybıon 2 Ml 5 Amp, Polybıon 20 Drj, Pv7 Polıvıtamın 30 Drj, Redoxon Junıor Cıgneme TB, Remınyl 8 Mg 14 Ftb, Seralın 50 Mg 14 Kp, Sermıon 30, Mg 30 FTB, Tonodex 100 Ml Surup, Ultravıst 370 100 Ml 1 Flk, Ultravıst 370 200 Ml 1 FLK, Ultravıst 370 50 Ml 1 FLK, Ultravıst 370 500 Ml FLK, Unıvıt 100 Ml şurup.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious