Tasavvufu sevdirmek için pop yaptı!

Tasavvufu sevdirmek için pop yaptı!.10870
  • Giriş : 03.10.2008 / 15:44:00

İzmirli ses sanatçısı Latif Öz, gençlere tasavvufu sevdirmek amacıyla sözleri dini, bestesi popüler tarzda olan ''Hay'' isimli albüm yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sanatçı Öz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1990'lı yıllardan bu yana müzikle uğraştığını, 10'un üzerinde kaset yaptığını söyledi.

Son yıllarda tasavvuf müziğinin giderek yaygınlaşmaya başladığını, bu işin konservatuvar eğitimi alan kişiler tarafından yapılması gerektiğini savunan Öz, ''Dini müzik son 10 yılda fevkalade genişleyerek büyüyor. Bunu bilen bilmeyen birçok arkadaşımız piyasaya girmiş durumda. Gönül ister ki ciddi müzik eğitim almış kişiler bu işi yapsın'' dedi.

Gençlere tasavvufu sevdirmek amacıyla ''Hay'' isimli kaseti popüler müzik tarzında hazırladığını ifade eden Öz, şöyle konuştu:

''Günümüz gençliği tasavvufu fazla bilmiyor. Bu kesime divan şiiriyle veya geleneksel tasavvuf musikisinde kullanılan ve daha çok Osmanlı Türkçesi ağırlıklı sözleri aktarabilmek zor. Belki o yaş için zor. Gençlerin aşina olduğu müzikle bu konuların daha rahat anlatılabileceğine inanıyorum. Albümdeki 10 parçanın tamamının sözleri dini tasavvufi konular. Müzik ise günümüzde dinlenen hareketli, popüler müzik. Bu müzikle genç kitleye ulaşabileceğimizi ümit ediyorum.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*