'Taşeronu mumla arayacağız' iddiası

'Taşeronu mumla arayacağız' iddiası.9929
  • Giriş : 18.10.2016 / 13:36:00

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, emek istismarı ve insan onuruna aykırı dediği kiralık işçi düzenlemesi hayata geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DİSK, düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi'ne götürdü. DİSK'e bağlı Nakliyat İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu KRT'de Çağlar Cilara'nın programına katıldı ve özel istihdam bürolarının kölelik sistemini getireceğini söyledi.

"TAŞERONU MUMLA ARAYACAĞIZ"

Özel istihdam büroları vasıtası ile kiralık işçi olarak çalışacak kişilerin, en fazla 8 ay çalışabileceğinin altını çizen Küçükosmanoğlu, bu kişilerin 1 yılı dolduramadıkları için kıdem ve ihbar gibi tazminat haklarının olmadığını söyledi. Küçükosmanoğlu ayrıca 'taşeronu mumla arayacağız' dedi.

"KİRALIK İŞÇİ MEVCUT ÇALIŞANLAR İÇİN TEHDİT UNSURU"

Küçükosmanoğlu düzenlemenin, şirketlerde çalışan mevcut işçiler için de baskı yaratacağını belirterek, "Mevcut çalışanlar için kiralık işçiler tehdit unsuru. Mevcut çalışanlar benim yerime kiralık işçi çalıştırabilir, ben sesimi çıkarmayayım diyecekler" diye konuştu. Küçükosmanoğlu, kadrolu mevcut çalışanların, yerlerine daha ucuza çalışacak kiralık işçiler getirilmemesi için var olan haklarına razı olacaklarını da belirtti.

Küçükosmanoğlu 11. Cumhurbaşkanı Gül'ün bu düzenlemeyi veto ettiğini hatırlatarak, "Giden geleni aratıyor" ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*