Taşı toprağı dolar

  • Giriş : 09.03.2007 / 00:00:00

İstanbul'da, 8 bin 500 adet Hazine arazisi bulunuyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul'da, 800 milyon dolara satılan Karayolları arazisi gibi 8 bin 500 adet Hazine arazisi daha bulunuyor. Emlak uzmanlarına göre, büyük çoğunluğu vatandaşın işgali altında bulunan bu arazilerin bazılarının metrekaresi 20 bin dolardan başlıyor.
Karayolları Genel Müdürlüğü'ne ait arsanın 800 milyon dolara alıcı bulması, İstanbul için söylenen "taşı toprağı altın" sözünü haklı çıkarttı. Ancak, müthiş bir servete satılan bu arazi, İstanbul için denizde damla gibi kalıyor. Kentte, Karayolları arazisi gibi 8 bin 500 kamu gayrimenkulü daha bulunuyor.

Devlet, İstanbul'daki 814 milyon metrekare kamu arazisini ekonomiye kazandırmak için uzun süredir çalışma yapıyor. Yüzölçümü toplam 5 bin 220 kilometrekare olan İstanbul'da, Hazine'ye yani devlete ait arazilerin kapladığı büyüklük ise 2 bin 88 kilometrekare. Yani, İstanbul'un neredeyse yarısı devlete ait. Bu arazilerin bir kısmını kamu kurumları kullanıyor, büyükçe bir kısmı ise ya halkın ortak kullanımında ya da vatandaşın işgali altında bulunuyor. İstanbul'un en değerli merkezlerinden uç noktalara kadar çeşitli yerlerinde kamuya ait tam 814 milyon 962 bin metrekare arsa, arazi ve bina türünden gayrimenkul bulunuyor. Bu arsa ve arazilerin adeti ise 15 bini aşıyor.

BOĞAZ’A PAHA BİÇİLEMİYOR

İstanbul'un en değerli arazileri, şüphesiz Boğaziçi'nde yer alıyor. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün Avrupa yakasındaki ayağında, Boğaz manzaralı gecekondularıyla dikkatleri çeken Küçükarmutlu, ve Boğaz’ın her iki yakasında yer alan çeşitli kamu kuruluşlarına ait bina ve arazilerin değerine paha biçilemiyor. Bölgede, İTÜ'nün 1 milyon 317 bin metrekare, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 517 bin 200 metrekare, İTÜ ve büyükşehre ait 9 bin 261 metrekare, vakıflara ait 7 bin 200 metrekare ve Kızılay'a ait bin metrekarelik toplam bin 872 dönüm arazi bulunuyor. Askeri kışla alanları, TRT'nin Ulus’taki arazisi ve Milli Eğitim Bakanlığı'na ait okul arazileri de üst üste konduğunda yüzölçümü 10 bin dönümlere ulaşıyor.

Üsküdar TEKEL binası Büyükşehir Belediyesi’nin 5 ayrı dinlenme tesisi ve Çubuklu’daki 740 dönümlük büyükşehir arazisi de bu gayrımenkuller arasında bulunuyor. Gayremenkul değerlendirme uzmanları Zincirlikuyu'daki arazinin metrekaresi 8 bin dolardan satılmasının artık geri dönüşü olmayan bir taban fiyat olarak belirleneceğini ifade ederek Boğaziçi'ndeki kamuya ait arazilerin satışa çıkarılması durumunda metrekaresinin 20 bin dolardan 50 bin dolara kadar çıkabileceğini söylüyor. Turizmciler ise Boğaz’ın mutlaka turizme açılmasından yana...

İstanbul Defterdarlığı, uzunca bir süredir İstanbul'daki bu kamu arazilerinin ekonomiye kazandırılması yönünde çalışmalar yürütüyor. Defterdarlık, kentin çeşitli yerlerindeki 9 bin 167 metrekarelik gayrimenkulü satış listesine koydu. Buradan yaklaşık 9 milyon YTL gelir bekleniyor. Beyoğlu, Eyüp, Bahçelievler, Fatih, Küçükçekmece, Bağcılar ve G.O. Paşa'da bulunan satıştaki gayremenkuller arsadan binaya kadar değişik özelliklerde bulunuyor. Ancak, listedeki gayrimenkuller bir yana devletin esas gizli duran arazilerinin satışa çıkarılması halinde onlarca milyar dolarlık kaynak elde edilebilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious