Taşıma vaadiyle alınan yükler çalınıyor

Taşıma vaadiyle alınan yükler çalınıyor.15285
  • Giriş : 23.03.2008 / 13:07:00

Mersin Nakliyeciler Derneği Başkanı Şemsettin Sor, Türkiye'de taşıma vaadiyle alınan yüklerin çalınmasında ciddi bir artış olduğunu belirterek, bu durumun cezaların caydırıcılığının az olmasından kaynaklandığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yükledikleri malları yerine ulaştırmayıp çalan şahısların, organize suç örgütü gibi çalıştıklarından yakınan Sor, "Yük sahibi ile taşıma sözleşmesi yapan kişi farklı, sahte belge ve araç ruhsatı düzenleyenler farklı, çalıntı mallar pazarlayanlar farklı kişiler. Bu kişiler organize bir şekilde çalışıyorlar. Yakalandıkları zaman ise mevcut Türk Ceza Kanunu uyarınca, 'emniyeti suiistimal' suçundan çok az ceza alıyorlar. Bu cezalar caydırıcı olmaktan çok uzak" diye konuştu. Bundan dolayı taşıma vaadiyle alınan yüklerin çalınmasında ciddi bir artışın söz konusu olduğunu ileri süren Sor, yetkililerden sektöre dair özel yasal düzenlemelerle caydırıcı cezaların getirilip yaptırımların ekonomik anlamda da etkinleştirilmesini istedi.

Nakliye sektörünün var gücüyle yeni mevzuata uyum sağlamaya çalışırken, haksız rekabete uğradığını ve korsan nakliyat firmalarıyla mücadele ettiğini kaydeden Sor, Irak'ın kuzeyine yönelik yapılan kara harekatının nakliye sektörünü olumsuz etkilemediğini, Irak'a yapılan taşımacılıktaki azalmanın, ihracatın azalmasıyla bağlantılı olduğunu söyledi. Sor, "Mersin üzerinden yapılan transit taşımacılık bitmek üzere. Yapılan taşımacılık sadece Amerikan Ordusu'nun ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik. Habur Sınır Kapısı'nda kuyrukların bitmesinden, çıkış için denetim eksikliği nedeniyle bekleyen kamyonların 24 saatte çıkış yapabilmesinden de bu anlaşılıyor" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious