Taşınmaya Köşk rötarı

  • Giriş : 16.01.2007 / 00:00:00

Temeli geçen yıl atılan yeni AKP Genel Merkezi’nin kaba inşaatı tamamlandı. Terasa açılan en üst kattaki “genel başkan makamı” da bitirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

30 milyon YTL’yi aşan harcamayla bir yılda hızla tamamlanan yeni genel merkez binasına taşınma hazırlığı “Çankaya takvimine” ayarlandı. Armada alışveriş merkeziyle Laila arasında kalan, 8 bin 400 metrekare arsa üzerinde kurulu bina, üç katı yer altında olmak üzere 12 kattan oluşuyor. Eksi iki ve üçüncü katlarda bin araçlık otopark yeri ayrılırken, giriş katta 750 kişilik konferans salonu bulunuyor.

KİMİN FOTOĞRAFI ASILACAK

Tamamlandığında dış cephesi beyaza boyanacak olan binanın nisan ayında iç düzenlemeye hazır hale gelmesi bekleniyor. Ancak AKP yönetimi, yeni binaya en erken mayısta taşınmayı planlıyor. Cumhurbaşkanlığı için AKP’nin adayı belirleninceye kadar yeni binada oda düzenlemeleri yapılmayacak. Mevcut genel merkez binasında asılı Erdoğan fotoğraflarının yeni binaya taşınması için uygun zaman beklenecek. Erdoğan’ın Çankaya’ya çıkması durumunda, yeni genel başkan için olağanüstü kongrenin toplanması bekleneceğinden AKP’nin yeni binaya taşınması haziran ayına kalabilecek. Binadaki düzenlemeler yeni genel başkanın görüşü alınarak yapılacak.

CUMHURBAŞKANLIĞINA NOKTAYI KOYDU:Bizden biri olacak

BAŞBAKAN Erdoğan, Cumhurbaşkanı adayı tartışmalarına “Bu parlamentodan, yani içimizden biri olacaktır” sözleriyle noktayı koydu. Erdoğan, daha önce Anayasal şartlara vurgu yapmak amacıyla dile getirdiği “Meclis dışından da aday gösterilebilir” görüşüne açıklık getirdi. Başbakan, şu mesajları verdi:

TAŞRA KARIŞMASIN: Cumhurbaşkanlığı Ankara’da, TBMM’de halledilmesi gereken bir meseledir. Cumhurbaşkanının nerede seçileceği bellidir. Taşradaki teşkilatlarımızın bununla ilgilenmesi yersizdir. Teşkilatlarımızın Cumhurbaşkanlığı seçimine odaklanması, bize oy kazandırmaz. Onların odaklanması gereken, genel seçimdir.

ŞİMDİDEN NİYE AÇIKLAYALIM: Anayasal kurallar bellidir. Bu parlamento içinden seçilecektir. Yani Cumhurbaşkanı içimizden biri olacaktır. Ama bunu şimdiden açıklamanın manası yok.

CHP’YLE UZLAŞMA YOK: Baykal, her gün yeni bir senaryo yazıyor. Biz bu senaryoların hepsinin dışındayız. Figüran olmayacağız. Zamanı geldiğinde seçeceğiz. Ana muhalefet, seviyeyi çok düşürdü, her gün hakaret ediyor. Ondan sonra “Uzlaşma arayalım” diyor. Biz uzlaşmak zorunda değiliz. Kendi adaylarını gösterirler, biz de kendi adayımızı gösteririz. En fazla oyu alan Cumhurbaşkanı seçilir. Ben Baykal’ın seviyesine inmeyeceğim.

Erdoğan’ın ‘final kampı’

AKP, hafta sonu milletvekillerini Kızılcahamam’da kampa alacak. Partinin yılda iki kez gerçekleştirdiği istişare toplantıları çerçevesinde milletvekilleri, parti kurucuları ve MKYK üyeleri, Başbakan Erdoğan’ın başkanlığında 19-21 Ocak tarihlerinde kampa girecek. MYK kararına göre, kamp yine Kızılcahamam’daki Asya Termal Tesisleri’nde yapılacak. Erdoğan, milletvekillerinin iç ve dış politik gelişmelere ilişkin görüş ve önerilerini alacak. Ayrıca Erdoğan’ın, “final yılı” diye nitelendirdiği 2007’de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçimlere ilişkin görüş alışverişinde bulunulacak. Kamp öncesi Bakanlar Kurulu, 19 Ocak Cuma günü bu hafta ikinci kez toplanacak. Toplantıda bakanlar 2006 faaliyetleriyle 2007 hedeflerine ilişkin verileri Erdoğan’a sunacak.

Muhalefetin hedefinde Gül var

BAŞBAKAN Erdoğan’dan sonra en güçlü Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilen ya da Erdoğan Köşk’e çıkarsa ‘Başbakan olacak’ gözüyle bakılan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, muhalefetin yeni hedefi oldu. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın “Bizim için Gül’ün Erdoğan’dan farkı yoktur” sözleriyle uzlaşma listesinden çıkardığı Abdullah Gül, ANAVATAN’ın hazırladığı önergeyle, ilk kez gensoru tehdidiyle karşılaştı.

Baykal’ın hafta sonu yapılan CHP Parti Meclisi’ndeki değerlendirmeleri, Gül’ün, “uzlaşılan isim” olarak Çankaya Köşkü’ne aday gösterilme olasılığına kapıyı kapattı. Kerkük ve ABD ile ilişkilerde tırmanan gerilimi kulllanacak olan CHP, Abdullah Gül’ün izlediği dış politikayı tartışmaya açacak.

ANAVATAN grubu da Abdullah Gül’ün “bakanlıktan düşürülmesi” amacıyla gensoru önergesi hazırladı. TBMM Başkanlığı’na bugün verilmesi beklenen gensorunun ön görüşmesinin, 10 gün içinde Genel Kurul’da yapılması gerekiyor.

NEREDEN VURACAKLAR

ANAVATAN Grup Başkanvekili Süleyman Sarıbaş, Milli Görüş kökenli MSP milletvekillerinin 1980’de Adalet Partili Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen’i bakanlıktan düşürdüğü gerekçeleri Gül’e karşı kullanacaklarını söyledi: “Eski partileri MSP, Erkmen’i üç gerekçeyle düşürmüş: Türkiye’yi AB’ye sokmaya çalışıyor, Afganistan işgal edilmiş Türkiye Afganistan’a yardım etmiyor, Kudüs İsraillilerin elinde, İsrail Büyükelçiliği kapatılmıyor. Bu kafayla bugün Sayın Gül de gitmeyi hak ediyor.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious