Taşkent metrosu 30 yaşında

  • Giriş : 26.06.2006 / 00:00:00

Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri başkentleri arasında Moskova'dan sonra ikinci büyük yerleşim alanı olan Taşkent, metrosunun faaliyete geçmesinin 30. yıl dönümünü kutluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

BDT ülkelerinin sayılı metroları arasında olan Taşkent metrosunun ilk hattında Özbek çalışanlardan başka 300 Rus mühendis ve teknik işçi görev almış.

"Kentin yer altı dünyası" olarak nitelendirilen metronun kışın sıcak ve yazın ise serin olması onu daha da cazip hale getiriyor. Türk parasıyla 20 kuruş ödeyen Taşkentliler metrodan faydalanabiliyor. Büyük ilgi gören metroda, özellikle aktarmaların yapıldığı istasyonlarda, mahşerî bir kalabalık gözleniyor.

05:00 - 23:00 saatleri arasında çalışan metro, günde ortalama 250 bin yolcu taşıyor. "Çilanzar", "Yunusabat" ve "Özbekistan" olmak üzere 3 ayrı hattan oluşan metroda 29 istasyon bulunuyor. Taşkent metrosu yolcuları, tek bir biletle aktarma yaparak 50 kilometrelik mesafeyi kat edebiliyor.

Bu arada, Taşkent metrosunu genişletme çalışmaları da devam ediyor. Şimdiki üç ayrı hatta ek olarak 11 duraktan oluşacak "Sırgeli" hattının yapımına bu yıl içerisinde başlanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious