Taşkesen’i eski sevgili kayda almış

  • Giriş : 17.07.2006 / 00:00:00

Kara Harp Okulu Komutanlığı görevinden istifa eden Tümgeneral Reha Taşkesen’in açıklamalarıyla yeni bir ‘telekulak’ tartışması ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Milliyet Gazetesi’nin dünkü haberine göre 1996-1999 yılları arasında 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in başyaverliğini yapan Taşkesen’in bu dönemde sivil bir kadınla yakınlaştığı belirtildi. Evli ve iki çocuk babası olan Taşkesen’in ilişkisinin bir süre devam ettiği kaydedildi. İddiaya göre söz konusu kadın, Taşkesen’le yaptığı telefon görüşmelerinden bazılarını kendi imkânlarıyla kayda aldı ve bunları sakladı. İlişki bitince de ortaya çıkardı. Taşkesen’in ilişkiyi bitirmeye karar verdiğini söylediğinde ‘tepkisel’ bir yaklaşımla karşılaştığı belirtilen haberde söz konusu kadının, ilişkinin Taşkesen tarafından sona erdirilmesinin ardından, sakladığı telefon kayıtlarını Genelkurmay’a iletmeye karar verdiği vurgulandı.

Hürriyet Gazetesi ise haberinde Reha Taşkesen’in eski sevgilisinin medya mensubu olduğunu iddia etti. ‘Telekulak, medya mensubu eski sevgili mi’ başlığıyla verilen haberde, başarılı kariyeri ile dikkat çeken tümgeneralin askerlik hayatını bitiren ‘telekulak skandalı’nın medya mensubu bir eski sevgilisi nedeniyle patladığı öne sürüldü. Başkent kulislerindeki iddiaya göre, telefon görüşmelerini kaydeden eski sevgilisi, Taşkesen’in başka kadınlarla da ilişkisi olduğunu öğrenince, elindeki bantları Genelkurmay’a iletti. Habere göre Taşkesen, son ilişkisinin yanı sıra geçmiş yıllarda da evlilik dışı bazı ilişkiler kurdu. Hatta kimi zaman birden fazla ilişkiyi aynı anda yürüttü. Medyada çalıştığı belirtilen sevgili, kendisinden başka ilişkilerinin de olduğunu öğrenince tümgeneralin özel telefon görüşmelerini kayda almaya başladı ve kayıtları geçen ay Genelkurmay’a iletti. Genelkurmay, Taşkesen’le ilgili daha önceki iddialarla birlikte bu kayıtları da Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ileterek inceleme başlatılmasını istedi. Kara Harp Okulu Komutanı Tümgeneral Taşkesen, kendine yöneltilen sualnamedeki soruları yanıtlamak yerine emekliye ayrılmayı tercih etti. Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Orgeneral Ergin Saygun da istifa eden Taşkesen’in telefonlarının dinlenmesine ilişkin soruları cevaplamadı.

Bu arada Vatan Gazetesi’nin dün yayınlanan bir haberinde Reha Taşkesen’in 5 ay önce Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Büyükanıt tarafından ‘özel hayatına dikkat etmesi’ konusunda uyarıldığı öne sürüldü. Tümgeneral Taşkesen’in istifa gerekçelerinden birinde Büyükanıt’ın yıpratılmasını önlemek olduğu iddia edilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious