Tata, Jaguar ve Land Roveri satın alacak

Tata, Jaguar ve Land Roveri satın alacak.13466
  • Giriş : 26.03.2008 / 09:35:00

İçinde bulunduğu mali sıkıntılardan kurtulmak için yeniden yapılanma programına giren Ford, İngiltere merkezli lüks markalar Jaguar ve Land Rover'ı Hindistan'ın en büyük otomobil üreticisi Tata'ya satacağını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dünyanın en ucuz arabası 'Nano'yu üretmesiyle dikkatleri üzerine çeken Tata, Avrupa'nın prestijli markaları Jaguar ve Land Rover için 2 milyar dolar ödeyecek.

Uzun satış süreci, Ford'un 2007 Haziran'ında bu iki lüks markayı satacağını açıklamasıyla başlamıştı. Satışla İngiltere hükümetinin de ilgilendiği ve taliplerden kapsamlı işçi çıkarmalara gidilmeyeceği ve yeni yatırımlar yapılacağı hususunda güvence aldığı kaydediliyor. Jaguar ve Land Rover'ın İngiltere'de 16 bin çalışanı bulunuyor.

Tata'nın satışın gerçekleşmesinden sonra iki markaya 5 yıllık bir yatırım planı çizdiği belirtiliyor. Uzmanlar, satışları giderek azalan bu iki lüks markanın Tata sayesinde yeniden kara geçebileceğini aktarıyor.

Hindistanlı oto devi, dünyanın en ucuz arabası 'Nano'yu 2 bin 500 dolardan satışa sunmuştu. Jaguar'ın ise en ucuz modellerinin fiyatları 64 bin dolardan başlıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious