Tatbikat eksiklerimizi görmemizi sağladı

  • Giriş : 07.11.2006 / 00:00:00

İstanbul'da gerçekleştirilen "Afet-2006 Arama Kurtarma Tatbikatı"nda ilk günün ardından Afet Koordinasyon Merkezi'nde İstanbul Vali Yardımcısı Adem Karahasanoğlu, tatbikatı değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Deprem hakkında Başbakan ve İçişleri Bakanı'na bilgi verildiğini söyleyen Vali Yardımcısı Adem Karahasanoğlu, 45 saniye süren ve 7.2 büyüklüğündeki depremin önemli ölçüde can ve mal kaybına neden olduğunu söyledi. Karahasanoğlu; "herhangi bir aksaklık olmadan devam eden çalışmaların ardından, depremin etkili olduğu bölgelerde hasar tespit çalışmaları devam ediyor. Anadolu yakasında Kartal ilçesinde kurulacak olan yardım merkezine İstanbul dışındaki illerden ve yurt dışından yardımlar kabul edilecek" dedi.

Tatbikatın gerçek depremle alakası olmadığını belirten Adem Karahasanoğlu, "Bu, İstanbul'da olması düşünülen bir deprem için tatbikattır. Özellikle altını çizerek vurgulamak istiyorum ki, tatbikatın amacı; eksiklerimizi belirleyip bir an önce bu konularda örnek almaktır" diye konuştu.

İstanbul'un büyük bir depreme hazır olduğunu savunan Karahasanoğlu, bu güne kadar yapılan çalışmaların eksiksiz olduğunu söyleyemeceğini, deprem konusunda en büyük eksikliğin yapı stokundan kaynaklandığını kaydetti.

Olası bir yağmaya karşı Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) yardım talep edeceklerini söyleyen Karahasanoğlu, bu konuda da planlarının hazır olduğunun altını çizdi.

İstanbul'un 20 il ile deprem protokolünün bulunduğunu hatırlatan Karahasanoğlu, tatbikat yapılan yerlerin buna göre seçildiğini ve olası bir depremde bu illerin Kartal, Bağcılar ve Bayrampaşa'ya yardım da bulunacağını söyledi.

400 milyon dolarlık haberleşme sistemi kurmayı planladıklarını aktaran Vali Yadımcısı Adem Karahasanoğlu, kurulacak olan İSMEP isimli sistemle 32 ilçenin merkezle görüntülü ve sesli bilgi aktarımının sağlanacağını aktardı.

Vali yardımcısının açıklamalarının ardından söz alan 52. Zırhlı Tümen ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Cengiz Arslan, Türksat 2A uydusuyla ortak çalışacak bir haberleşme sistemini tanıttı. "Telsiz Sistemi" olarak adlandırılan bu haberleşme sistemi, deprem bölgesine ulaşıldıktan 2 saat içinde kurulabiliyor. 90 tane telsiz sistemiyle bağlantılı olan HF-SSB, ses ve görüntü aktarımı yapabiliyor. İstanbulda 12 farklı merkezle irtibat sağlayan sistem, Ankara ile de irrtibat sağlayabiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious