Tatbikatı gerçeğini aratmadı

  • Giriş : 17.08.2006 / 00:00:00

Türkiye'de ilk kez helikopterin de katıldığı deprem tatbikatı Kayseri'de başarıyla tamamlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tatbikat gereği 7.2 şiddetinde meydana gelen deprem sonrası alanda görevli 540 personel alarma geçti.

Sivil Savunma, itfaiye, güvenlik güçleri, sağlık ekipleri harekete geçerek arama kurtarma çalışmalarına başladı. Gerçeği aratmayacak tatbikatta yardım bekleyen vatandaşlar imdat çığlıkları atarken ekipler de yaralılara vakit kaybetmeden müdahalede bulundu.

Sağlık Bakanlığı, Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) Erciyes'in tekir yaylasında toplandı. 81 ilden 540 kişinin katıldığı eğitimde deprem tatbikatı yapıldı. Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ait Skorski helikopterinin de katılıp yaralı taşıdığı tatbikat gerçeğini aratmadı.

Erciyes'in 2 bin 200 metre yüksekliğindeki Tekir Yaylası'na UMKE ekipleri tarafından enkaz alanları oluşturuldu. Enkazların içerisine özel yaralı makyajı yapılmış gönüllü UMKE ekipleri kondu. Sabah saatlerinde Kayseri'de 7.2 şiddetinde deprem olduğu anonsunun yapılmasıyla birlikte enkaz alanı içerisine giren sivil savunma, itfaiye ve UMKE ekipleri çok kısa bir süre içerisinde yaralıları enkazlardan çıkartarak sağlık kuruluşlarına ulaştırdı. Tatbikatta görev alan Skorski helikopter ise durumu acil olan hastaları tam donanımlı hastanelere kaldırdı.

Tatbikatta haymatlos vatandaşlardan da yardım istendi. Enkaz altında kalan vatandaşların yakınlarını canlandıran bir grup kadın ve çocuktan oluşan haymatloslar da rollerini başarıyla yerine getirdi.

Tatbikat gereği, enkazdan hasta ve yaralı kurtarma, triaj ve hasta yaralı tahliyesi gerçekleştirildi. Ayrıca 10 kişilik UMKE ekibi Erciyes Zirve Tırmanışı gerçekleştirdi.

17 Ağustos 1999 yılında büyük Marmara Depremi'ni anmak, sağlık hizmetleri açısından kurum ve kuruluşlar arasındaki koordinasyon etkinliklerini değerlendirmek, UMKE'nin mevcut imkan ve kapasitesini, ekip yönetimi ile afetlere yönelik hazırlıklarını görmek amacıyla böyle bir tatbikat düzenlediklerini kaydeden Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Afetlerde Organizasyon Daire Başkanı Hüseyin Uludağ, kampa 81 il ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden toplam 540 personelin katıldığını söyledi.

Tatbikat sonrasında Kayseri Büyükşehir Belediyesi itfaiyesi alan içerisinde köpük partisi düzenledi. Tatbikatı başarıyla tamamlayan UMKE elemanları müzik eşliğinde köpük içerisinde oynayıp güreşerek eğlendi.

Tatbikat ve eğlencenin ardından İl Sağlık Müdürlüğü tarafından UMKE ekibi ve katılan misafirlere mangalda sucuk ekmek ikramı yapıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious