Tatbikatı gerçek sandı, polisten önce davrandı

Tatbikatı gerçek sandı, polisten önce davrandı.21202
  • Giriş : 02.07.2008 / 22:28:00
  • Güncelleme : 02.07.2008 / 22:31:29

Yalova'da Kabotaj Bayramı kutlamalarında gerçekleştirilen tatbikat ilginç bir görüntüye sahne oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye’nin kabotaj hakkını elde edişinin 82'nci yıldönümü Yalova’da törenlerle kutlandı. Kutlama programında gerçekleştirilen tatbikat ilginç görüntüye sahne oldu. Tatbikattan haberi olmayan Mesut Günay, motordan denize düşen 2 kişiyi görünce denize atlayıp, bu kişilere deniz polisinden önce ulaştı. Uyarı sonucu geri dönen Günay, “Boğulacaklar diye çok korktum. Cebimdeki 30 YTL de suya düştü” dedi.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başlayan kutlamalarda konuşan Yalova Liman Başkanı Ahmet Reha Çöplü, 8 bin 333 kilometrelik kıyı şeridiyle büyük bir deniz mirasına sahip olan ülkenin bu potansiyeli yeterince değerlendiremediğini söyledi. Karamürselbey Merkez Garnizon Komutanlığı’ndan Üsteğmen Mustafa Karakaya ise kabotaj hakkının elde edilmesinden bu yana 82 yıl geçtiğini belirtti. Törenin ardından teknelerle denize açılındı. Yürüyen Köşk açıklarında Vali Yardımcısı Derviş Ahmet Set tarafından denize çelenk bırakıldı.

TATBİKATI GERÇEK SANINCA

Balıkçılar Barınağı’nda devam eden kutlamalar çerçevesinde Deniz Polisi tarafından yapılan kurtarma tatbikatı ise nefes kesti. Senaryo gereği koydaki bir teknede balık tutan 2 kişinin, denize düştükten sonra Deniz Polisi ve Mavi-Beyaz Su Sporları Kulübü dalgıçları tarafından kurtarılmasının canlandırılması sırasında lise öğrencisi Mesut Günay, olayı gerçek sanıp denize atlayınca ilginç anlar yaşandı. Deniz polisinden önce sudaki iki kişiye ulaşan Günay, “Tatbikat yapıyoruz geri dön” uyarısı üzerine yüzerek kıyıya çıktı. İki kişinin gerçekten boğulduğu sandığını ve yardım etmek istediğini ifade eden Günay, cebindeki 30 YTL’sinin de suya düştüğünü söyledi. Denizden çıkarılan yaralıların ambulansla hastaneye sevk edildiği tatbikat başarıyla sonlandırıldı.

Kabotaj Bayramı kutlamaları, Balıkçılar Koyu’nda yapılan büyükler, 15 yaş altı küçükler ve sırt üstü yüzme yarışmalarıyla devam etti. Denizden tabak çıkarma yarışması ve yağlı kazıkta yürüme yarışları ise ilginç görüntülerle ilgi topladı

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious