Tatbikatta yardımlar geldi

  • Giriş : 09.11.2006 / 00:00:00

Deprem tatbikatının son gününde havalimanına gelen uluslararası yardımlar afet bölgelerine ulaştırıldı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul'da 7.2 şiddetinde bir deprem senaryosuna göre hazırlanan ''Afet 2006 Arama Kurtarma Tatbikatı'' çerçevesinde, Sabiha Gökçen Havaalanı'na ulaştırılan uluslararası yardımlar afet bölgelerine gönderildi.
Deprem senaryosuna göre, ilk gün depremin bildirilmesinin hemen ardından hava alanında Kriz Merkezi oluşturularak ilgili birimlerin katılımıyla çalışmalar başlatıldı. Tatbikatın son gününde Pakistan Hava Kuvvetlerine ait askeri bir uçakla getirildiği var sayılan insani yardım malzemeleri, Sabiha Gökçen Havaalanı'na indirilerek gümrükleme işlemleri yapılması için antrepoya yerleştirildi. Garnizon Komutanlığı personeli tarafından tasnifi ve kaydı yapılan malzemeler daha sonra Kızılay'ın nakil araçlarıyla afet bölgelerine dağıtılmak üzere Kartal Kızılay Marmara Afet Operasyon ve Lojistik Merkezi'ne (MAFOM) taşındı.

Tatbikata katılan Çeviri Derneği gönüllüleri olan ''Afette Rehber Çevirmenleri'' de, yurt dışından gelen yardım malzemeleri paketlerinin üzerinde bulunan etiketleri Türkçe etiketlerle değiştirdi. HEAŞ Genel Müdürü İbrahim Büyükyumukoğlu tatbikatın olası bir depremin İstanbul'da yol açacağı hasarın etkilerini en aza indirmek, kamu ve özel kuruluşlar arasında gerekli eş güdümün sağlanarak, halkın sağlık, barınma ve beslenme gereksinimlerini karşılayabilmek amacıyla yapıldığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious