Tatil, aile birlikteliği için de bir fırsat

  • Giriş : 10.06.2006 / 00:00:00

Uzun ve yorucu bir eğitim döneminin ardından ilk ve orta dereceli okullarda öğrenim gören 15 milyona yakın öğrencinin hayallerini tatil süslüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Uzmanlar ise daha şimdiden anne-babaları uyararak sokaklarda, parklarda ya da tatil yerlerinde gönlünce eğlenen çocukların okuldaki sorumluluklarını unutmaması gerektiğini söylüyor. Tatili, başarılı öğrenci kadar iyi karne getirememiş çocuğun da hak ettiğine dikkat çeken uzmanlar, ailelerin bu konuda bilinçli olmasının önem taşıdığını belirtiyor.

Memorial Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Uzmanı Ayten Erdoğan tatillerin aile içi ilişkileri yakınlaştırma ve anne-baba ile birlikte geçirilen zamanı artırma açısından önemli olduğunu vurguluyor. Özellikle çalışan anne ve babaların izin dönemlerini çocuklarının tatil zamanlarında kullanması gerektiğini kaydeden Erdoğan, “Aileler, bu dönemde çocuklarla iletişimi artırarak sorunlarına çözüm üretmelidir. Tatiller, ebeveynlerin çocuklarını daha yakından tanıyacakları ve birbirlerinin arkadaşlığından zevk almak için değerlendirebileceği önemli bir fırsattır.” diye konuşuyor. Çocukların bireysel programlara gönderilmesinin de son derece yararlı olduğunu dile getiren Erdoğan, bu şekilde çocuğun anne-babasından ayrı kalabilme, yaşıtları ile iletişim kurabilme becerilerinin gelişeceğini ifade ediyor.

Osmangazi Tıp Merkezi Psikoloğu Funda Çubuk ise, ailelerin tatil boyunca çocuklarına kesinlikle ders programı uygulamaması gerektiğini dile getirdi.

Çalışan aileler tatili nasıl değerlendirmeli?

Çocuklarının tatil süresini onlarla geçirmek için izne ayrılmalıdır.

Çocuk evde kalabilecek yaşta bile olsa tatil döneminde bir erişkinin sorumluluğu altında kalmalıdır.

Çocuğun mümkünse anneanne, babaanne gibi aile büyüklerinin yanına gönderilerek yakın ilişkiler kurması sağlanmalı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious