Tatil, kalp krizi riskini artırıyor

  • Giriş : 03.07.2006 / 00:00:00

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Necmi Ata, tatillerde kalp krizinin arttığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bir çok bilimsel araştırmanın tatillerde yılın diğer zamanlarına göre kalp ile ilgili ölümlerin daha fazla olduğunu gösterdiğini ifade eden Prof. Dr. Ata, bunun en önemli nedeninin bu sürelerde içki, sigara, aşırı yeme ve tembellik gibi sağlıksız davranışların artmasına bağlı olduğunu kaydetti. Tatillerdeki yoğun eğlence planlamasının kalp krizi belirtilerinin ihmal edilebilmesine ve doktora başvurmaları geciktirdiğini belirten Ata, "Tatil yaşamında insanlarda oluşan heyecan, diyet alışkanlıklarının terk edilmesi, aşırı alkol alınması, düzenli egzesizlerin terk edilmesi hatta kalp ilaçlarının ihmal edilemsi en önemli kalp ölüm nedenleri. Tatillerde daha sık yemek yeniyor ve yüksek kalorili besinler alınıyor. Yemekten sonra hareketsiz kalmak, sigara içmek riski artırıyor." diye konuştu.

Kırsal kesimde yaşayan vatandaşlar için hem yaz aylarında hem de kış aylarında risklerin bulunduğunu aktaran Ata, "Kış aylarında kalp krizi doğal olarak artış gösteriyor. Kırsal alanda özellikle tarımsal kesimde yaz aylarındaki iş yoğunluğu nedeniyle kalp krizinin bazı belirtilerine önem verilmiyor. Kış aylarında ise iş yoğunluğunun büyük oranda azalması hareketsiz kalınmasına neden oluyor. Her 2 durumda da kalp krizi riski artmaktadır." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious