Tatil acelesi kazaya davetiye

  • Giriş : 28.06.2006 / 00:00:00

Yaz dönemiyle birlikte tatil güzergahlarındaki kazalar artmaya başlarken, Karayolları Genel Müdürlüğü, sürücüleri ‘kaza kara noktaları’ ve yol yapım çalışmaları konusunda uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bir önceki ayda ise ölü sayısı 157, yaralı sayısı 621’di. Uzmanlar, kazaların ana sebebinin ise şerit ihlali, aşırı hız, yakın takip, hatalı sollama ve dikkatsizlik olduğunu belirtirken, Psikolog Orhan Keskin, tatile çıkan kişilerde gidecekleri yere bir an önce ulaşma isteği bulunduğunu, bunun da dikkatsiz hareketlere sebep olduğunu söylüyor.

Tatile çıkacak vatandaşlara uyarıda bulunan Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileri, sürücülerden, kurallara uymalarını, aşırı sıcaklarda yola çıkmamalarını, sık sık mola vermelerini istiyor. Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan, sürücülerin yolda tedbirli ve sabırlı davranması gerektiğini belirtirken, özellikle yasal hız sınırına uymalarını öneriyor. Bu sınırın ihlali nedeniyle ‘şiddeti yüksek kazalar’ meydana geldiğine işaret eden Turhan, Türkiye’de, özel otomobillerin yüzde 50’si, otobüslerin yüzde 80’i ve kamyonların yüzde 50’sinin hız ihlali yaptığını belirtiyor. Turhan, ülkedeki yolların yüzde 80’inden fazlasının asfalt olduğunu, 50 bin kilometreye denk gelen bu yol ağının, her yıl yaklaşık 15 bin kilometreden fazlasının yenilendiğini kaydediyor. Çalışmalar sırasında ve sonrasında yolda serbest malzeme (mıcır) kalabildiğini ifade eden Turhan, “Muhtemel serbest malzeme yüzünden sorun yaşamamak için mutlaka o kesimde hızın işaretlemelerde belirtilen seviyeye indirilmesi gerekiyor.” diyor. Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Genel Başkanı Hitay Güner de yola çıkmadan önce mutlaka araç bakımının yapılmasını, özellikle lastiklerin havalarının kontrol edilmesini ve yıpranmış olanların değiştirilmesini öneriyor. Güner’in gidilecek yolun uzun olmasından dolayı dikkat çektiği bir diğer konu da uykunun tam alınması ve rahat kıyafetlerin giyilmesi. Tatil yerlerine giden yollardaki araç yoğunluğunun kazalara davetiye çıkardığını ifade eden Gazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süleyman Pampal ise varsa alternatif yolların kullanılmasını tavsiye ediyor. Yaz aylarında kazalara neden olan bir diğer etken, bu yolları kullanan ağır yük taşıtları. Türkiye’de yük taşımacılığının yüzde 95’inin karayoluyla yapılması nedeniyle ölümlü kazaların yüzde 50’sine ağır yük taşıtları yol açıyor. Tarımsal faaliyetlerin artmasıyla otoyollardaki traktör ve kamyon gibi ağır vasıtaların yoğunlaştığını belirten Hitay Güner, böyle ortamlarda aşırı hız ve yakın takipten uzak durulması gerektiğini söylüyor.

Bu arada Karayolları Genel Müdürlüğü yetkilileri, yol çalışmaları sırasında yolun bir kısmı veya tamamının trafiğe kapalı kalması nedeniyle sürücüleri, yola çıkmadan önce www.kgm.gov.tr adresinden veya ücretsiz telefon hattı 159’dan bilgi almaları konusunda uyarıyor.


Yolculukta nelere dikkat edilmeli?

Aracınızın bakımını yaptırın. Eskimiş lastikleri değiştirin.
Uykusuz yola çıkmayın.
Araç sürerken rahat giyinin.
Aşırı hız yapmayın.
Arkada oturanlar dahil mutlaka emniyet kemerlerinizi takın.
2 saat aralarla mutlaka mola verin.
Molalarda ağır yemek ve uykunuzu getirecek şeyler almayın.
Havanın sıcak olduğu 12.00-14.00 saatleri arasında mecbur kalmadıkça trafiğe çıkmayın.
Araç içindeki diğer yolcularla el şakası yapmayın.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious