Tatil beldesindeki yangın korkuttu

  • Giriş : 21.07.2006 / 00:00:00

Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı Altınoluk beldesinde bulunan ve 'Ankara kampı' olarak bilinen tatil beldesinde yangın çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Korku ve panik içinde sağa sola koşturan tatilcilerden bazıları yangını söndürmek için kendi imkanlarıyla itfaiye ekiplerine yardımcı olmaya çalıştı. Çevre ilçe ve beldelere ait itfaiye araçlarının da müdahele ettiği yangın yaklaşık 1 buçuk saat içinde kontrol altına alındı. Olayda yaralanan bir vatandaş ambulansta tedavi edildi.

Sazlık yangını, 15:30 sıralarında Ankara kampı içindeki Görkent Sitesi'nin hemen yanında bulunan sazlık alanda başladı. Otların kontrolsüzce yakılmasından kaynaklandığı tahmin edilen yangında alevler kısa sürede büyüdü ve yayıldı. Alevlerin dibindeki villlalarda tatil yapan vatandaşlar, itfaiye, polis, jandarma ve sağlık ekiplerine haber verdi. Olay yerine Altınoluk, Küçükkuyu, Edremit ve Akçay'dan çok sayıda itfaiye aracı sevkedildi. Yangının evlere sıçramasından korkan tatilciler sokaklara döküldü.

Korku ve panik içinde çevreye koşuşturan vatandaşlardan bazıları gözyaşlarını tutamadı. Dumandan etkilenmemeye çalışan bazı vatandaşlar da ağızlarını kendi yöntemleriyle ve maskelerle kapatarak korunmaya çalıştı.

Olay yerine intikal eden itfaiye araçları yangını söndürmek için çalışmalarına başlarken belediyeye ait iş makinesi de sazlık alanda alevlerin rüzgarın etkisiyle yayıldığı istikamette boşluk açma yöntemiyle yayılmayı engelledi. İş makinesi ve itfaiye araçları çalışmalarını sürdürürken duyarlı bazı vatandaşlar da hortumlarıyla yangına müdahele etmeye çalıştı.

İhbar üzerine olay yerinde bulunan jandarma görevlileri de krizi koordine ederek paniği yatıştırdı. İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ayhan Vural, yangın mahallindeki bir evin çatısından ekipleri yönlendirdi. Altınoluk Belediye Başkanı İsmail Aynur da yangın söndürme çalışmalarına katıldı.

Yangın süresince vatandaşların paniği hiç durmadı, kimi vatandaşlar bu panikle ne yapacağını bilmez vaziyette sağa sola koşuşturup durdu. Gözyaşlarını tutamayan vatandaşlardan biri "Bir kişinin yüzünden hem evimizden hem de canımızdan olacaktık. Almanya'dan tatile geldim. Nedir bu ? Az kalsın ölüyorduk. Bu benim başıma gelen ikinci olay. Daha önce de böyle bir olay yaşadım. Allah'tan çocuklarım yok yoksa onlar korkudan ölürdü. Bundan sonra böyle bir yerde yaşamam yarından tez yok satacağım evimi." diye konuştu.

Yangın nedeniyle panik yaşayan diğer vatandaşlar da tedbirsizlik ve dikkatsizlikten şikayet etti.

Yangın esnasında çalışmalara katılan Ankara kampında görevli bir işçi de tazyik nedeniyle hortumun fırlaması sonucu kolundan hafif şekilde yaralandı. Ambulansta tedavi edilen yaralının durumunun iyi olduğu bildirildi.

Güre Belediye Başkanı Kamil Saka, soğutma çalışmalarının devam ettiği sırada olay yerine gelerek incelemelerde bulundu.

Çıkış sebebi belirlenemeyen ve 1 buçuk saatte kontor altına alınan yangın nedeniyle yaklaşık 1 hektarlık alan zarar gördü. Jandarma ekiplerinin olayla ilgili soruşturması sürüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious