Tatil dönüşü depresyon bekliyor

  • Giriş : 15.08.2006 / 00:00:00

Siz tatil depresyonuna girmiş bir tatilzedesiniz! Her izin dönüşü aynı bunalımı yaşamak istemiyorsanız; iznin son iki gününü evde geçirin.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tatilde yeterince dinlenmediğinizi düşünüyor, yaptığınız işten keyif alamıyor, sabah kalkmakta güçlük çekiyorsanız; siz de tatil sonrası depresyonu yaşıyor olabilirsiniz. International Hospital İstanbul'dan Psikolog Ferahim Yeşilyurt'a göre; tatil sonrası yaşanan depresyon, 'tatilden mucize beklemekten' kaynaklanıyor. "Tatil dönüşü tüm yaşamınızı değiştirmeniz mümkün değildir" diyen Yeşilyurt, sözlerini şöyle sürdürüyor: "Bazı kişiler tatil dönüşü uygulamak üzere bazı kararlar alırlar. İş değiştirmek, evlenmek, işi büyütmek gibi... Bu yüzden de günlük hayatlarına döndüklerinde biriken iş yükü, ertelenen sorumlulukları görüp hayal kırıklığına uğruyorlar. Çünkü tatil dönüşü tüm yaşamınızı değiştirmeniz mümkün değildir."

ÇOCUKLUĞA DÖNÜLÜR

Beş yıldızlı tatil köylerinde insanlara masalsı bir dünya sunulduğuna dikkat çeken Yeşilyurt, "Burada insanların çocukluk yıllarına dönmesi istenir" diyor ve ekliyor: "Çocukların yaptıkları özetle üç işi yapmanız istenir; yemek yemek, oyun oynamak ve uyumak. Tatil köylerinin büyülü atmosferi bu havayı solumanızı, bu dünyanın parçası olmanızı ister. Çocukluk yıllarında olduğu gibi ne bir sorumluluk vardır ne de parasal meseleler." Tatillerde yaşam ritmi değişikliğe uğrayan kişilerin, daha geç yattığına, daha geç kalkıp, daha geç yemek yediğine de değinen Yeşilyurt, tatilzede olmak istemeyenleri uyarıyor: "Tatil sonrasında işlere daha iyi başlayabilmek için en az bir gün önce tatilden dönülmesinde fayda var. Bu süre en azından öncelikle ev yaşamına, ardından iş yaşamına adapte olmaya yararlı olur."

FARKLI YAŞAMA İSTEĞİ

Psikolog Nüket Diner ise tatili 'hayal denizinde yaşamak' diye tanımlıyor. Diner, gerçeğe dönüp ayaklarınız yere bastığı zaman, tatile çıkarken geride bırakılan meselelerin olduğu gibi karşınıza çıkacağını vurguluyor: "Kaldı ki pek çok insan istemediği bir işte, sinirlerini bozan insanlarla çalışmaktadır. Bu sebeple tatil, bu tür kişiler için tam bir kaçıştır. Tatil, kişinin farklı yaşama isteğini körükler. Tatilini değişik aktivitelerle geçiren kişi, tatil dönüşü tekdüze ve heyecansız yaşantısına tahammül edemez. Tatil beklentisi çok yüksek olan kişiler, tatil süresinde ve sonrasında umduklarını bulamadıkları zaman yoğun bir depresyona girebilirler." Diner, tatil sonrası depresyonun belirtilerini şöyle sıralıyor: "Tüm canlılığa rağmen gelgitli duygu halleri, tahammülsüzlük, bir şey yapmak istememe, kendini yalnız hissetme gibi duygular... 'Sonbahar depresyonu' diye tanımlanan durum; çoğu zaman yaz döneminde, tatil sonrası başlayan ve geçiştirilen depresif halin artmış şeklidir."

PERFORMANS DÜŞER

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Musa Tosun da kişilerin günlük hayatta, işte, evde ya da ilişkilerinde yaşadıkları sorunları tatil sonrasına ertelemenin sonucu değiştirmediğini vurguluyor. Tosun, tatil dönüşlerinde yaşanan sıkıntılı sürece henüz tıbbi teşhis konulamasa da 'pazartesi sabahı sendromu' gibi kişileri rahatsız ettiğine dikkat çekiyor: "Yıllık izinlerden sonra birçok kişinin işteki performansı düşer ve depresif bir ruh haline bürünebilir. Tatil dönüşü işe adaptasyon en az 3 gün sürer."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious