Tatil geliyor, 'internete dikkat!'

  • Giriş : 12.06.2006 / 00:00:00

İlk ve orta dereceli okulların önümüzdeki Cuma günü yaz tatiline girecek olması nedeniyle polis, velileri çocukların özelikle internet kafeler konusunda uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ama unutmayın... Onlar sizin çocuklarınız, ihmal etmemeli, kendi başına bırakmamalı, gözünüz hep üzerinde olmalı. Çocuklarınıza kendi kişisel bilgi adreslerini internette bir başkasına vermemeyi öğretin" uyarısında bulunan polis, çocukları internette başka şahıslara ailevi bilgilerin verilmemesi konusunda tembihte bulunulmasını tavsiye ediyor.
Bursa Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, yaz tatilinde çocukların sık sık internet kafelere gittikleri, küçük yaştaki çocukların internet kullanımında sıkı takip edilmesi gerektiği vurgulandı. Çocuklara kesinlikle aile büyüklerinin bilgisi dışında internet arkadaşlarıyla yüz yüze görüşme yapmamasını mutlaka öğretilmesi gerektiğinin vurgulandığı açıklamada; "Eğer bir buluşma olacaksa ona eşlik edin ve buluşma yerinin güvenli bir yer olmasına dikkat edin. Çocuklarınız için koyduğunuz kuralların etkili olabilmesi için aileniz içinde iyi bir iletişim zemini oluşturmanız gerekir. Çocuklarınızı zararlı şeylerden koruyabilecek program, araçlar ve erişim kontrol seçeneklerini öğrenmeye çalışın. Bu hususta çocuklarınız için en iyisini yapmaya çalışın. En değerli varlğınız olan çocuklarınızı kaybedebilirsiniz. Çocuklarınıza zararlı olabilecek mailleri açmamalarını, chat taleplerini cevaplamamalarını söyleyin. Böyle bir şey gerçekleştiğinde sizi haberdar etmesini sağlayın. Kendisine kızmayacağınıza inandırmanız lazım. Çocuğunuzun veya bir başkasının tehlike içinde olduğunu hissettiğiniz an tereddüt etmeden yetkililere bilgi verin" denildi.

Çocukların korunmasının velisi ile arasında kurulan güven ve sıcak ilişki olduğunun kaydedildiği açıklamada, yaz tatili için çocuklara da şu tavsiyeler de bulunuldu; "Anne-babanızın bilgisi dışında kimseye adınızı soyadınızı evinizin ve okulunuzun adres ve telefon bilgilerini vermeyin. İnternette iken birileri sizi rahatsız edecek bir şeyler söylerse ya da gönderirse bunları anne-babanızla çekinmeden paylaşın, onlar ne yapılması gerektiğini bilirler. Online arkadaşlarınızın yüzyüze görüşme talepleri genellikle iyi bir fikir değildir. Çünkü online iken ortaya konulan kimlik, kişllik, gerçek hayatta çok farklı olabilir. Bunu gözönünde bulundurun. Bu konuda anne-babanızı haberdar edip gerekirse beraber gidebilirsiniz. Buluşma yerinizin güvenli bir yer olmasına dikkat edin. Bilmediğiniz, tanımadığınız kişilerden gelen e-maillerini açmayın. Anne-babanızın dışında şifrelerinizi kesinlikle bir başkasına vermeyin. Anne-babanızın internet için koyduğu kurallara uyun. Unutmayın bu kurallar sizin güvenliğiniz için koydukları kurallardır. Anne-babanızın bilgisi dışında herhangi bir sipariş, alışverişte bulunmayın."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious