Tatil hasta etmesin!

  • Giriş : 14.06.2006 / 00:00:00

Tatil sezonu açıldı, belki de siz şu sıralar nereye gideceğinizi düşünüyorsunuz? Ancak tatil, dikkat etmezseniz zehir olabilir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tatiliniz sırasında özellikle de gidilecek bölgeye göre bulaşma yolları su-yiyecek yoluyla, böcekler, kan teması, hava yolu veya toprak ile olabilir. Su ve yiyecek kaynaklı hastalıklarda temiz olmayan yiyecek ve sıvıların alımı ile bulaşıcı mikroplar vücut içine girerler; bunlara örnek hepatit A, tifo ve koleradır.

HAYVANLARA DİKKAT
Bir başka yayılma yolu böcekler (örneğin kene) gibidir. Özellikle sıcak bölgelere gidecek olanların böceklere karşı korunma yollarına dikkat etmesi gerekir. Bir başka yayılma yolu ise hayvan ısırıkları veya temiz olmayan hayvan ürünleri ile olmaktadır. Hayvanlarla yakın temastan kaçınılmalı, hayvan ürünlerin tam pişirildiğinden emin olunmalıdır; şüpheli durumlarda hayvani gıdalar tüketilmemelidir.

BEBEKLERLE SEYAHAT
Çocuklar, hamileler, yaşlılar ve kronik hastalığı olan kişilerde ek önlemler gerekli olabilir. Çocukların gerekli aşıları tam olarak yapılmış olmalıdır. Bebeklerde hava yolu ile seyahatlerde kabin içi basınç değişikliği rahatsızlık verebilir, bu yüzden 7 günden küçük bebeklerin uçak ile uçmaması gerekir. Gebelerde ilaç kullanılması, aşı yapılması bazı durumlarda yapılamayacağından bu tip enfeksiyonların olduğu yerlere zorunlu olmadıkça seyahat etmemeleri önerilir. Kronik hastalıkları olan kişiler ilaçlarını gerekli miktarda yanlarında taşımalıdırlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious