Tatil öncesi RTÜK seçimi yapılacak

  • Giriş : 15.05.2007 / 00:00:00

TBMM'nin, tatile girmeden önce boşalan üç RTÜK üyeliği için seçim yapacağı öğrenildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Alınan bilgiye göre, Radyo ve Televizyonlar Hakkındaki Kanun hükümlerine göre, 9 üyeden oluşan RTÜK'te dün çekilen kura sonucu 14 Temmuzda üyelikleri düşecek olan Zahit Akman, İlhan Yerlikaya ve Arif Merdol'un yerine TBMM Genel Kurulunda gizli oylama ile seçim yapılacak.

AK Parti Kontenjanından 2, CHP kontenjanından da 1 üyenin görevi sona erdiği için AK Parti'ye 2, CHP'ye ise 1 üyelik düşüyor.

AK Parti, CHP ve ANAVATAN gruplarının konuyu görüştükten sonra seçim için bir gün belirleyecekleri bildirildi.

ADAYLARIN SEÇİMİ

AK Parti ve CHP grubu kendi kontenjanlarına düşen üye sayısının iki katı aday gösterip TBMM Başkanlığına bildirecekler.

Danışma Kurulunda seçimin yapılacağı tarihin tespit edilmesinden sonra Genel Kurulda yapılacak gizli oylama ile yeni RTÜK üyeleri seçilecek.

AK Parti'nin göstereceği 4, CHP'nin göstereceği 2 aday arasından AK Parti'den 2, CHP'den ise 1 aday RTÜK üyesi olarak belirlenecek.

TBMM Genel Kurulu'ndaki seçimlerde kime oy kullanılacağına dair görüşme yapılamayacak ve karar alınamayacak.

AK Parti ve CHP grupları tarafından gösterilen adaylar için ayrı ayrı listeler halinde birleşik oy pusulası düzenlenecek. Adayların adlarının karşısındaki özel yer işaretlenmek suretiyle oy kullanılacak. Siyasi parti gruplarının kontenjanlarından Üst Kurul'a seçilecek üyelerin sayısından az veya fazla verilen oylar, geçersiz sayılacak.

ÜÇTE BİRİ 2 YILDA BİR YENİLENECEK-

RTÜK üyelerinin görev süresi, 6 yıl olarak belirleniyor. Üyelerin üçte biri, 2 yılda bir yenileniyor. Üyelerin görev süresinin bitiminden 2 ay önce; üyeliklerde herhangi bir nedenle boşalma olması halinde ise boşalma tarihinden veya boşalma tarihinde, TBMM tatilde ise tatilin bitiminden itibaren 1 ay içinde aynı usulle seçim yapılacak.

Yasa uyarınca, Üst Kurul üyelerinin seçimi, adayların TBMM Başkanlığına bildiriminden itibaren 5 gün içinde tamamlanacak.

Anayasa'da yapılan değişikliğe paralel olarak Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanunda yapılan değişikliğe göre, Üst Kurul, en az 4 yıllık yükseköğrenim görmüş, meslekleriyle ilgili konularda kamu veya özel kuruluşlarda en az 10 yıl görev yapmış, mesleki açıdan yeterli bilgiye, deneyime ve devlet memuru olma niteliğine sahip 30 yaşını doldurmuş kişiler arasından TBMM tarafından seçilecek 9 üyeden oluşuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious