Tatil sonrası depresyon yaşanabilir

  • Giriş : 19.08.2006 / 00:00:00

Yaz tatili yavaş yavaş sona eriyor. Tatili iyi olduğu kadar kötü geçirenler de var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Psikolog Hasan Taylan, tatil beklentisi çok yüksek olan kişilerin, umduklarını bulamayınca dönüşte yoğun bir depresyona girebilecekleri uyarısında bulunarak, "Tatili ve yaşadıklarınızı unutup işinize bağlanın." tavsiyesinde bulundu.

Taylan, bu tür insanlarda, dönüşte tatil sonrası depresyon denilen sinirlilik, ağlama nöbetleri, iştah kaybı, yorgunluk, bezginlik, bitkinlik, sosyal etkinliklere karşı ilgi-istek kaybının ortaya çıktığını ve bunun giderek arttığını söyledi.

Bunun yaygınlaşan bir depresyon şekli olarak son yıllarda dikkat çekici boyuta ulaştığını vurgulayan Taylan, insanların kendilerini tatilin havasına abartılı olarak bırakmaması gerektiğine dikkat çekti.

Taylan, insanların bir şekilde tatil sonrası işlerinin başlarına döneceğini hatırlatarak, şöyle konuştu: "Tatili bir hayal denizi olarak görmeyelim. İşe geri döndüğümüz zaman tatile çıkarken geride bıraktığımız sıkıntılar olduğu gibi yeniden karşımıza çıkar. Pek çok insan istemediği bir işte, sevmediği insanlarla bir arada çalışmaktadır. Bu sebepledir ki, tatil bazı kişiler için ayrı bir dünyaya kaçıştır. Tatil onlar için bir hayal denizidir, öyle görülür. Tatilini farklı aktivitelerle geçiren kişi, dönüşte monoton ve heyecansız yaşantısını kabullenemez. Ve ardından depresyon yavaş yavaş harekete geçer."

Tatil beklentisi farklı ve yüksek olan kişilerin, bu süreçte umduklarını bulamadıkları zaman yoğun bir depresyona girebileceklerini söyleyen Taylan, "Tatilde insanlar sevdikleriyle, yakınlarıyla bir arada olur. Bu kadar yakın olmak, bilinçaltına attığınız soruları teker teker su yüzüne çıkaracaktır. Aile içi çekişmeler ve tartışmalar da tatilde sıkça görülen olaylardır. Tatilin çok çabuk geçmesi de bu olumsuz duyguları iyice pekiştirir. Artık dönüşte bunları bir kenara itin. Yaşadıklarınızı unutup işinize bağlanın. Hafta sonlarını iyi değerlendirin. Yaşama yeni heyecanlar katın. Alışılagelmiş günlük yaşantıdan kendinizi rahatsız eden nedenleri bulup kafanızdan atın." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious