Tatilciler, son fırsatı değerlendirin!

  • Giriş : 20.08.2006 / 00:00:00

İstanbul’dan yola çıkan tatilciler... Buralara uğramadan geçmeyin!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Evet tatilini Anadolu’nun çeşitli kentlerinde geçirecekler için genelde otobüslerde buna benzer anons duymak mümkün değil; ancak eğer özel aracınızla seyahat ediyorsanız size sunacağımız alternatif güzergâhlar yolculuğunuzu keyifli bir hale getirecek. Bugüne kadar belki de çok yakınından geçtiğiniz; ancak bir türlü görme fırsatı bulamadığınız tarihî yapılar, turistik tesisler ve doğal güzelliklere dikkatinizi çekmek istiyoruz. Güzergâhınızı çok değiştirmeden vereceğiniz küçük molalarla hem dinlenip hem de yeni yerler keşfetmenin mutluluğunu yaşayacaksınız. Hadi o zaman geç kalmadan çıkalım yola...

stanbul’dan Ankara, Antalya, İzmir, Trapzon ya da Şanlıurfa’ya gidecek yolcularımız dikkat! Aracımız tarihî yerlerde mola verecektir, lütfen buraları gezin, görün... Evet tatilini Anadolu’nun çeşitli kentlerinde geçirecekler için genelde otobüslerde buna benzer anons duymak mümkün değil; ancak eğer özel aracınızla seyahat ediyorsanız size sunacağımız alternatif güzergahlar yolculuğunuzu keyifli bir hale getirecek. Bugüne kadar belki de çok yakınından geçtiğiniz; ancak bir türlü görme fırsatı bulamadığınız tarihî yapılar, turistik tesisler ve doğal güzelliklere dikkatinizi çekmek istiyoruz. Güzergahınızı çok değiştirmeden vereceğiniz küçük molalarla hem dinlenip hem de yeni yerler keşfetmenin mutluluğunu yaşayacaksınız. Hadi o zaman geç kalmadan çıkalım yola...

İstanbul-Antalya yolculuğu

Türkiye’nin, hatta dünyanın en büyük kentlerinden İstanbul’dan, tatilcilerin en çok tercih ettiği Antalya’ya giden yolcuların güzergahında verilecek kısa molalar yolculara, ‘tatil içinde tatil yapma’ imkanı sunuyor. Yeter ki kendilerini bir an önce Akdeniz’in mavi sularına bırakmak isteyen tatilciler, biraz sabırlı olsun! Tatilinizi Yenikapı’dan bineceğiniz hızlı feribotta başlatmak ister misiniz? Yaklaşık bir saat sonra varacağınız Yalova, ilk tatil noktanız olsun! Bir sayfiye kenti görünümünde olan Yalova’da, TEMA Vakfı’nın 1980 yılında kurduğu 13,5 hektarlık Karaca Arboretumu, yeryüzündeki nadir yerlerden biri. Doğa harikası bu yerde dinlenip, bol bol oksijen almanız mümkün. ‘Yeşil Cennet”te doğayla kucaklaşabilirsiniz. Kısa bir süre, çimlerde çıplak ayakla yürüyebilir, “Sabır ağacı”, Kanada bayrağında yaprağı sembol olarak kullanılan “Şeker akçaağacı” gibi belki de daha önce hiç karşılaşmadığınız yüzlerce bitki çeşidini görebilirsiniz. Yalova’dan Bursa’ya giderken isterseniz İznik’e uğrayabilirsiniz. Yolu uzatmayı istemezseniz Bursa, öğle yemeği için çok ideal. Belki de en iyi İskender kebabını burada yiyebilirsiniz. Yolda ağzınızı tatlandırmak için Bursa’dan kestane şekeri almayı unutmayın! Güzel bir öğle yemeğinden sonra Ulucami, Yeşil Türbe, Muradiye Külliyesi, Osmangazi ve Orhangazi’nin türbelerinin bulunduğu Tophane gibi tarihî ve turistik mekanları gezebilirsiniz. Eğer burada öğle yemeği yemeyecekseniz, sizin için en büyük alternatif yol üzerindeki İnegöl’dür. Adından da anlaşılacağı gibi köftesiyle ünlü İnegöl’de köfte yemenin keyfi bir başkadır. Bozüyük’e kadar yoldaki doğal manzarayı seyredin; ama dikkatli seyredin! Her iki yüz, üç yüz metrede bir bulunan nehirlerin çağıltısına kulak verin; sonra Kütahya’ya uğrayın. Kütahya’da bir yandan Friglerin hikayesini dinlerken diğer yandan ünlü çini ustası Sıtkı Olçar’ın sahibi olduğu göl başındaki mağazada hem bir çay molası verin hem de ustanın en güzel eserlerine bir göz gezdirin. Eğer kent merkezine girerseniz Kazancılar Çarşısı ve Germiyan Sokağı’nda kısa bir gezinti yapabilirsiniz. Yine Afyonkarahisar-Kütahya karayolunun 15. kilometresinde başlayan termal tesisler, sürücüler için dinlenme imkanı sağlıyor. Sandıklı ilçesi ve Hüdai Kaplıcaları’nda dinlenmek de mümkün. Dinar-Isparta yol kavşağını geçen tatilciler, Eldere mesire alanında, göl kenarında yaban kuşlarını izleyerek dinlenme fırsatı da bulabilir.

İstanbul’dan İzmir’e doğru

İstanbul’dan İzmir yönüne seyahat edecek tatilcileri, enfes bir “mavi tur” bekliyor. Hızlı feribotla Bandırma’da başlayacağınız yolculuğunuz, güzergah boyunca vereceğiniz kısa molalarla, unutulmayacak anılarla dolu bir seyahate dönüşebilir. Böylece güvenli bir yolculuğun rahatlığını, farklı bir tatilin heyecanını yaşama fırsatı bulabilirsiniz. İstanbul’dan yola çıkıp, Ege’nin mavi suları ile buluşmak isteyen tatilciler için yolda birçok doğal güzellik, tarihî yapılar, damak zevkini değiştirecek yörelere özgü yemekler var. Yenikapı’dan hareket eden feribot, Bandırma’ya vardığında artık tatil başlamış demektir. Bandırma’dan sonra gelen Susurluk’ta, yörenin meşhur tostunun ve bol köpüklü ayranının tadına bakın. Balıkesir’de yine yöreye özgü yiyecekler yemeniz ve tarihle iç içe mekanları dolaşmanız mümkün. Çevre yoluna girmeden kent merkezine yönelen tatilciler, yolculuklarında verecekleri kısa bir arada, Anafartalar Caddesi’ndeki Kuvayi Milliye Müzesi’nde, tarihe bir yolculuk yapabilir.

Balıkesir’den sonra ‘Şehzadeler Kenti Manisa’da mutlaka mola verin. Hem karnınızı doyurun hem de buradaki tarihi mekanları, Ulu Cami ve Külliyesi’ni, Muradiye Camii ve Külliyesi’ni, Sultan Camii ve Külliyesi’ni, İvaz Paşa Camii ve Hatuniye Külliyesi’ni görün. Eğer biraz daha vaktiniz varsa Manisa’da Spil Dağı’nın yemyeşil ve muhteşem manzarası sizi bekliyor; orada oksijen depolayabilir ve soğuk su içebilirsiniz. Hatta karnınızı önceki molalarda doyurmadıysanız, Spil Dağı piknik yapmak için iyi bir fırsat. İzmir’e Menemen yolundan gitmek isteyen tatilciler, yolu yalnızca birkaç kilometre uzattıklarında, Uzunburun köyü sınırlarındaki Yoğurtçu Kalesi’ni ve Köseler köyündeki Aiagai Antik kentinin heybetli kalıntılarını görebilirler. İzmir’e yaklaştığınızda çam ağaçları arasında yer alan Çiçekliköy ve Çamköy’de temiz orman havasında yorgunluk atabilir, nefis ızgaraların tadına bakabilir ya da çay kahve içerken yolculuktaki anılarınızı paylaşıp, tatilin geri kalan bölümünü planlayabilirsiniz. İzmir’den önce Agora, Simirna gibi tarihî bölgelerde geçmişin izleri arasında kısa yolculuk yapabilirsiniz. Tarihî Kemeraltı Çarşısı’nda alışveriş yapıp, Kordon’da balık keyfi yaşadıktan sonra, Osmanlı döneminden kalan Kızlarağası Hanı’nın nostaljik koridorlarında çayınızı yudumlayıp, yolun yorgunluğunu atabilirsiniz.

İstanbul-Trabzon hattı

Tatil için Trabzon başta olmak üzere Karadeniz’e gidecekleri şimdiden uyarıyoruz! Yol boyunca göreceğiniz bütün manzara gerçektir. İstanbul’dan çıktığınızda vereceğiniz ilk molada, ipek halılarıyla ünlü Kocaeli’nin Körfez ilçesine bağlı Hereke beldesinde ipeğin zarafetini keşfedebilir, dünyaca ünlü ipek halılarını görebilirsiniz. Sonra tüm güzelliği ile sizi Sakarya’da Sapanca, Bolu’da Abant Gölü bekliyor. Doğanın tüm güzelliğini cömertçe sergilediği göl kıyılarında yemek yiyebilir, dinlenebilir, hatta burada konaklayabilirsiniz. Sakarya’da kısa bir güzergah değişikliği ile ulaşacağınız Sapanca Gölü kıyısında, unutulmayacak bir manzaranın karşısında kahvaltı yapma şansını yakalayabilirsiniz. Bolu’da, dört mevsimde farklı bir güzelliğe bürünen Abant Tabiat Parkı, yolculuğunuzda doğayla baş başa kalma fırsatını yakalayabileceğiniz alanlardan biri. Büyüleyici güzelliği ile ziyaretçilerini cezbeden Abant Gölü kıyısında atla yapacağınız kısa bir tur, yolculuğunuzu renklendirecek bir mola olacak. Kenti terk etmeden önce kısa bir zaman ayırıp Yedigöller’e yapacağınız gezi de yol boyunca gerekecek enerjiyi toplamanızı sağlayacaktır.

Düzce, Akçakoca ve Ereğli güzergâhı gerçekten bir harika. Doğası ve deniziyle doyumsuz bir keyif sunuyor insana. Bu güzergâh özellikle yeşilden hoşlananlar için ideal. Yolun her mevkisinde dinlenebilir, köylülerin sattığı meyveyi rahatlıkla yiyebilir, yöresel yemekleri tadabilirsiniz. Yeşil ve mavinin birleştiği doğayı seyrederek Zonguldak’a vardığınızda eğer karnınızı doyurmadıysanız bir yemek molası verebilirsiniz. Bartın’a giderken güzergahınızı değiştirip 20 kilometre içeri girmeniz durumunda Karadeniz’in en önemli antik kentlerinden biri olan Tius Tioninon’a (Filyos beldesi) ulaşabilirsiniz. Bartın’a geldiğinizde şehir merkezinde kısa bir yürüyüş yaparak eski Bartın evlerini, Taş Han’ı, şadırvanı yakından görebilirsiniz. Fatih Sultan Mehmet’in “Lala lala, çeşm-i cihan bu mu ola?!” dediği Amasra ilçesine uğrayabilir, yol üzerindeki, Anadolu’da bulunan tek yol anıtı olan Kuşkayası’nı gezebilirsiniz. Sonra Karadeniz’in en güzel sahili seçilen Kapusu Plajı’nda mola verip, tesislerde yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Mimarinin en güzel örneklerinin yer aldığı Karabük’ün Safranbolu ilçesine uğramadan gitmeyin deriz. Kastamonu sınırlarına girdiğinizde, sizi karşılayan yeşil örtünün verdiği ferahlığı hissedeceksiniz. Kastamonu’dan sonra varacağınız Sinop’ta da vereceğiniz molada, sizi tarihî ve doğal güzellikler bekliyor. Sinop’ta görmeden geçilmemesi gereken yerlerin başında, birçok ünlü şair ve yazarı ağırlayan, “Pardon” filminin de çekimlerinin gerçekleştirildiği tarihî Sinop Cezaevi geliyor. Sinop, güney illere göre ılık havası, temiz denizi ve güzel koyları ile yaz aylarında hem deniz turizminden faydalanmak hem sakin bir tatil geçirmek hem de sıcaklardan kaçmak isteyenler için önemli bir alternatif oluşturabilir.

Trabzon için ikinci güzergâhsa Çorum, Merzifon ve Samsun üzerinden Trabzon’a gitmek. Bu güzergâhta Çorum’da verilecek kısa bir molayla Hitit medeniyetini tanıyıp, tarihin içinde bir yolculuk yapma imkanı bulabilirsiniz. Çorum’dan ayrılan ve yola devam eden tatilciler, Merzifon yolunda, karayoluna 3 kilometre mesafede “Yedikır Kuş Cenneti” olarak adlandırılan Yedikır Barajı ve Göleti’nde, farklı türlerdeki kuşları izleyip, doğaya yeniden âşık olabilirler. Osmanlı mimarisinin değişik örneklerinin bulunduğu Merzifon tam size göre. Ardından, yolculuğa kısa bir ara verip dinlenmek isteyenler için Havza’daki kaplıca tesisleri iyi bir fırsat. Samsun’da verilecek molada, dinlenmek ve aynı zamanda kenti görmek isteyenler, Batıpark’taki teleferikten yararlanarak, kenti ve Karadeniz’i yüksekten izleme şansı bulabiliyor. Sonra Giresun’da verilecek ilk molada, Piraziz ilçesinde 19. yüzyılda yapılan ve Tirali Konağı olarak da bilinen tarihi Beyler Konağı’nı ziyaret edebilirsiniz. Trabzon’a kadar devam edecek yolculukta, yoldaki plajlarda, Karadeniz’in serin sularında dinlenmeyi de tercih edebilirsiniz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious