Tatilde ders çalışmayın, dinlenin

Tatilde ders çalışmayın, dinlenin.17300
  • Giriş : 24.01.2008 / 12:37:00

Öğrencilerin, yarıyıl tatilinde dinlenmeleri gerektiği belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İlk ve ortaöğretim okullarında 2007-2007 Eğitim öğretim yarıyıl tatili 25 Ocak Cuma günü başlayacak olup, yaklaşık 15 milyon öğrenci ile 600 bine yakın öğretmen 2 haftalık tatil yapacak. Sömestr tatilini öğrencilerin dinlenerek geçirmesi gerekirken son yıllarda yaşanan sınav maratonu öğrencileri adeta bir yarış atına çevirdi. Artık sömestr tatili ve yaz tatillerinde dahi öğrenciler talil yapıp dinlenmek yerine dersane, kurs ve okullarda sınavlara hazırlanarak vaktini geçirir oldu.

Öğrencilerin adeta bir yarış atı gibi maratona sokulmasının yanlışlığını vurgulayan uzmanlar, bunun aksine öğrencilerin tatilini dinlenerek geçirmesi tavsiyesinde bulunuyor.

Bursa Milli Eğitim Müdürü Necmettin Esen, 15 tatilini öğrencilerin derslerinden tamamen kopmadan dinlenerek geçirmesi tavsiyesinde bulunuyor.

Öğrencilerin ders ortamından biraz uzaklaşmasının kendilerini dinlendireceğini anlatan Esen, "Aksi takdirde ikinci yarıyıla kafaları dahada karışık ve yorgun gireceklerdir." şeklinde uyarıda bulundu.


"KIRIK NOTA KIZMAYIN"


Yarıyıl tatilinde öğrencilerin alcakları kırık notların aileler tarafından daha duyarlı ve sağduyulu bir şekilde karşılanması uyarısında bulunan Necmettin Esen, "Kırık not getiren öğrencilere veliler daha sıcak davransınlar. Onları korkutacak davranışlardan kesinlikle kaçınsınlar. Eğer veliler çocuklarına anyı zamanda iyi bir abla ve abi olurlarsa, onlarda ikinci dönemde sorumluluklarının gereğini yerine getirerek zayıflarını düzelteceklerdir." şeklinde uyarıda bulundu.

Kırık notu olan öğrencinin bu durumu düzeltebilmesi için özgüveninin kazanması gerektiğinin altını çizen Esen, bununda ailelerin yardımıyla mümkün olduğunu söyledi. Öğrencilerede uyarıda bulunan Necmettin Esen, okulda dersi iyi dinleyip evde ise tekrar yaptıkları zaman bir sorun kalmayacağını ifade etti.

Bursa olarak önceki yıllara göre eğitimde daha iyiye gittiklerini aktaran Esen, bunun eğitim, kültürel ve sosyal alanlarda kendini hissettirdiğini söyledi.

Karnelerin alınmasından sonra genel durumun ortaya çıkacağını bildiren Esen, buna göre 2'inci yarıyıl için atacakları adımları dahada netleştireceklerini söyledi.

İkinci dönemde ise ortaöğretim öğrencilerine yönelik ÖSS ağırlıklı sınavlar yapacaklarını belirten Necmettin Esen, ortaöğretim kurumlarına yönelik yapacakları ÖSS ağırlıklı sınav ile öğrencileri sınava hazırlamayı düşündüklerini söyledi.


KARNE PARASI ALINMAYACAK


Bursa Milli Eğitim Müdürü Necmettin Esen, Cuma günü girilecek 15 tatili için öğrenci ve velilerden karne parası adı altında her hangi bir ücretin alınamayacağını belirterek, bunun takipçisi olacaklarını vurguladı.

Karnelerin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verildiğini aktaran Esen, "İlk ve ortaöğretim öğrencilerine verilecek karne, takdir, teşekkür ve onur belgeleri Bakanlıkça gönderildi. Bu konuda çok duyarlı olup bunun takipçisi olacağız." dedi.

Öte yandan 2007-2008 eğitim öğretim yılının ikinci yarısı, 11 Şubat 2008 Pazartesi günü başlayacak ve 13 Haziran 2008 Cuma günü ise sona erecek. 2008 ve 2009 eğitim öğretim yılının ise 15 Eylül 2008'de başlaması planlanıyor.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious