Tatilde trafiğe sıkı denetim

Tatilde trafiğe sıkı denetim .19483
  • Giriş : 12.12.2007 / 17:04:00

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Kurban Bayramı ve yılbaşı tatilinde alınacak trafik tedbirleri ile ilgili genelge yayınladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Atalay, 81 İl Valiliği ve Jandarma Genel Komutanlığı'na gönderilen genelgede, aşırı hız, alkol, emniyet kemeri, hatalı sollama, yakın takip, şerit ihlali, kırmızı ışıkta geçme ve araç kullanırken cep telefonu ile konuşma gibi konularda sıkı denetim istedi.

İçişleri Bakanı Atalay genelgesinde, Kurban Bayramı tatili süresince, şehiriçi ve şehirlerarası karayollarında trafik yoğunluğunun önemli oranda artış göstereceğinden, vatandaşların rahat, huzur ve güven içinde seyahat edebilmelerini sağlamak amacıyla alınacak tedbirlerin, Karayolları Trafik Kanunu ve Taşıma Kanunu'nun görev ve yetki verdiği kurum ve kuruluşlarla koordinasyon ve işbirliği içinde daha etkin bir şekilde uygulanmasını istedi.

KEMER VE CEP TELEFONUNA MÜSAMAHA YOK

Atalay, trafik kontrollerinde alkol, aşırı hız, hatalı sollama, yakın takip, şerit ihlali, kırmızı ışıkta geçme ve cep telefonu ile konuşma gibi trafik kazalarının oluşumunda büyük rol oynayan kural dışı davranışların denetimlerine ağırlık verilmesini istedi ve, "Ayrıca, yorgun, uykusuz ve dalgın araç kullandığı tespit edilen sürücüler uyarılarak, güzergah üzerindeki Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amirlikleri de dahil olmak üzere, müsait yerlerde dinlenmeleri sağlanacak" dedi. Atalay genelgesinde şunları kaydetti:

"Sürücü ve yolcuların ön ve arka koltuklarda emniyet kemeri kullanmasına yönelik il ve ilçe merkezi çıkışlarında denetimlere ağırlık verilecek, ayrıca vatandaşlarımıza emniyet kemeri kullanılmaması durumunda karşılaşabilecekleri riskler konusunda eğitici nitelikte tavsiye ve bilgilendirmelerde bulunulacak.

AĞIR TONAJLI ARAÇLAR BEKLETİLSİN

-Karayollarında trafik akımını olumsuz yönde etkileyecek şekilde kar yağışı, buzlanma veya sis olması halinde, TIR cinsi araçlar ile gerek görülmesi halinde ağır tonajlı diğer araçların, uygun yerlerde kısa süreler ile trafik akımı, hava ve yol şartları normale dönünceye kadar bekletilmesi ve trafikte seyreden diğer araçların mutlak suretle zincir takarak yola devam etmeleri sağlanacak.

-Sisli havalarda ise araçların kısa hüzmeli farlarını ve sis lambalarını mutlaka yakmaları sağlanacak. Kamu kurum ve kuruluşlarından veya kiralama suretiyle çekme araçları temin edilecek ve tatil süresince önem arz eden yol kesimlerinde ve Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amirliklerinde her an müdahaleye hazır şekilde bekletilecek.

KAR, SİS VE BUZLANMAYA DİKKAT

-Aynı güzergah üzerinde olup da birden fazla ilin sorumluluğunda olan önemli karayolu güzergahları ve geçitlerinde (Bolu Dağı gibi) yoğun kar yağışı, buzlanma, sis ve heyelan gibi durumlarda, iller arasında (Bolu ve Düzce İlleri) koordinasyon sağlanarak, gerekli tedbirler ivedilikle alınacak.
-Trafik güvenliğini olumsuz yönde etkileyen hava, yol ve trafik durumları hakkında basın ve yayın organlarına ivedilikle bilgi verilecek, vatandaşlarımızın zamanında uyarılması ve tedbirli olmaları sağlanacak ayrıca, 155 ve 156 telefon hattını arayan vatandaşlarımıza gerekli bilgilendirme ve yardım yapılacak.

AKARYAKIT KISITLAMASI YOK

-Tatil süresince trafik ekiplerinde akaryakıt kısıtlamasına gidilmeyecek.
-Vatandaşlarımıza, şehiriçi ve şehirlerarası yolculuklarında toplu taşım araçlarını kullanmaları yönünde basın yayın kuruluşları kanalıyla tavsiyelerde bulunulacak, basın yayın kuruluşlarında, bayram tatili başlangıcının bir hafta öncesinden başlamak kaydıyla, trafik kurallarına ve trafik işaret ve işaretçilerimizin ikazlarına uyulması yönünde yayınların yapılması sağlanacak.
-Denetimler yolda her türlü güvenlik tedbirleri alınmak suretiyle, kontrol noktasından önce yeterli mesafede ikaz ve işaretler konularak, yolu aniden daraltmaksızın ve akan trafiği tehlikeye düşürmeden yapılacak. Trafik kuralını ihlal nedeniyle kendisine ceza tatbik edilecek sürücüler, ekip araçlarına kesinlikle gönderilmeyecek, ceza makbuzu kesilmesi, tutanak tutulması vb. işlemler durdurulan ve denetime tabi tutulan aracın yanında tamamlanacak"

TRAFİK PERSONELİNE BAKIMLI OLUN UYARISI

Trafik personelinin, kılık ve kıyafetleri ile ekip otolarının temiz, düzenli ve bakımlı olmasına özen gösterilmesini isteyen Atalay, sürücülere hitap ederken saygılı ve kararlı olmaları ve halkla ilişkileri zedeleyen polemik ve tartışmalara kesinlikle girmemeleri konusunda da uyarıda bulundu.

YILBAŞI GECESİ ALKOL DENETİMİNE AĞIRLIK VERİLECEK

Atalay, yılbaşı gecesi özellikle, alkollü araç kullanımının önlenmesine yönelik denetimlere ağırlık verileceğini bildirerek, genelgesine şöyle devam etti:
"Belirlenen limitlerin üzerinde alkol aldığı tespit edilenler hakkında gerekli yasal işlemler yapılacak, araçları alkolsüz başka bir sürücünün bulunmaması durumunda, trafik kuruluşlarımıza ait park yerlerinde veya yeddiemin otoparklarda muhafaza altına alınacak ve araç sürücüsü ile araçta bulunan diğer şahıslar, mahallinden temin edilecek ticari araçlarla, gidecekleri yerlere gönderilecek. Yine, yılbaşı gecesi vatandaşlarımızın trafikle ilgili müracaatlarını değerlendirmek ve trafikle ilgili alınan bütün tedbirleri denetlemek amacıyla bir şube müdürü veya rütbeli personel görevlendirilecek"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious