Tatilde yufka açmaya bekleriz!

  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

Yaz aylarında tatil beldelerinde 5 yıldızlı otellerde tatil yapanların dışında, doğal hayatla baş başa kalmak isteyenlerin sayısı da hızla artıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye’nin en büyük ekolojik turizm organizasyonu olan TaTuTa sayesinde bu yıl binden fazla kişi tatilini çiftliklerde geçirdi.
‘TaTuTa’ diye anılan ekolojik çiftliklerde Tarım Turizmi Gönüllü Bilgi ve Beceri Takas Projesi, hızla ilerleme kaydediyor. Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin organizasyonuyla Ege ve Akdeniz bölgelerinde başlatılan ‘ekolojik tatil’ dönemi, Göller Bölgesi ve Karadeniz’de de hayata geçirildi. ‘TaTuTa’ adlı projeden yararlananlar son 5 ayda yüzde 100 arttı. Rezervasyonu Genç Tur’un üstlendiği projeden yararlananlar geçen yıl 300 iken, bu rakam bu yıl son 5 ayda 600’ü geçti. Proje ile Türkiye’deki gönüllü çiftlik sayısı 2 yıl içinde 72’ye çıktı. Buğday Derneği Başkanı Victor Ananias, amaçlarının Türkiye’de ekolojik tarım yapan 15 bin aileyi projeye üye yapmak olduğunu söylüyor.

TaTuTa sistemine göre tatile gitmek isteyenler Genç Tur’a başvurup, hazırlanan broşürlerden gideceği çiftliği seçiyor. Şartlar uygunsa sisteme üye olan çiftlik ve ev sahipleri, tatilcileri mekânlarında ağırlıyor. Bu sayede özellikle şehir hayatından sıkılan tatilciler köy hayatını yakından tanırken çiftçilere de ek maddi destek sağlıyor. Tatilciler üyelerin evlerinde ayrılan bir odada kalarak, onlarla sofrasını paylaşıyor ve kültürler arası alışveriş sağlanıyor. Sistem 2 türlü çalışıyor. İlk seçenekte köy hayatının günlük işlerinde şartsız olarak çalışan tatilciler, bu evlerde ücretsiz kalıyor. Diğer seçenekte ise 25 ile 65 YTL arasında bedel ödeyen turistler ev ve tarlalardaki işlerde çalışmıyor. Türkiye’nin 32 yerinde üyeleri bulunan sisteme Burdur’da 9, Isparta’da ise 2 çiftçi kayıtlı.

Alternatif tatilcileri; “Siz hiç toprak damın üstünde sırtüstü yatarak yıldızları seyredip, kendinizi dinlediniz mi?” sözleriyle çağıran Çaltepe köyünden Erdal Sertkaya, yok olmaya yüz tutmuş köy geleneklerini turizm aracılığıyla tekrar canlandırmayı düşünüyor. Aynı zamanda öğretmen olan Erdal Sertkaya, restore ettiği 4 köy evinde toplam 12 odayla tatilcileri ağırlıyor. Her türlü imkanın mevcut olduğu evlerde pansiyon hizmeti veriliyor. Sertkaya, organik tarım yapmak için aldığı araziyi bir arkadaşının tavsiyesiyle alternatif turizme açmış: “Satın aldığım arazi Pamukkale güzergâhında olduğu için turist otobüsleri geçiyordu. ‘Turistleri buraya nasıl çekebilirim?’ diye düşünüyordum. Bunun için de alternatif turizm planları yapıyordum. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile Barselona Sanayi ve Ticaret Odası’nın alternatif turizmi geliştirmeye yönelik yürüttüğü projeyi duydum. Tanıdıklarım da projeye dahil olmamı teklif etti. Köydeki evin fotoğraflarını çekip gönderdim. Projeyi beğendiler. Aynı evin benzerlerinden birkaç tane daha yapmamı tavsiye ettiler. Böylece başladık.” diyor.

‘Köy hayatını sevdik’

Erdal Sertkaya’nın evinde misafir olan Hollandalı gençlerden Maartje Verhaagen, ülkelerinde de tarımın önde olduğunu; ancak ilk kez böyle bir tatil yaptığını söylüyor. Kendi ülkesinde tarlada çalışmadığını, dalından meyve toplamanın tadına pek varamadığını ifade eden Verhaagen, “Arkadaşlarımızla birlikte Türkiye’yi ve bize evini açan Sertkaya ailesini çok sevdik. Doğa ile baş başa, mistik bir yapısı olan böyle bir evde sürekli yaşamayı arzu ederdim.” diyor.

Burdur-Antalya arası

Çaltepe, Burdur’un Yeşilova ilçesine bağlı 1.250 metre rakımlı şirin bir köy. Antalya-Denizli karayolu üzerinde. Antalya’ya 125, Yeşilova’ya 7, Karamanlı’ya 9 kilometre uzaklıkta doğa harikası bir yer. Sistem hakkında geniş bilgi almak isteyenler www.tatuta.org, www.bugday.org veya www.chaltepe.com adreslerinden yararlanabilir.

En keyiflisi süt sağmak

Köyde tatil yapmayı tercih eden turistler, köy halkının yaptığı gündelik işlere katılıyor, aynı zamanda kuş gözlemi yapıp balık tutabiliyorlar. Yaylalara çıkarak çam ağaçlarının arasında yürüyüş yapan turistler için köydeki en ilginç iş; süt sağmak!.. Hatta süt sağmakla yetinmeyen turistler sağdıkları sütü satmaya bile gidiyorlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious