Tatilden zayıf dönmenin yolları

  • Giriş : 04.08.2006 / 00:00:00

Açık büfede, yemek çeşitlerini görmeden önce ne yiyeceğinizi planlayın. Doyduğunuzu hissettiğiniz anda tabağınızı bırakın.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Hande Öngün, tatillerde açık büfede de sağlıklı beslenme ve kiloyu koruyabilmenin mümkün olabileceğini söyledi.

Açık büfede de sağlıklı beslenebilir, kilonuzu koruyabilirsiniz. Yemek çeşitlerini görmeden önce ne yiyeceğinizi planlayın. Gün içine dağılmış ufak öğünler iştahınızı baskılar ve enerji harcamanızı artırarak kilo almanızı engeller...

Öngün, yaptığı açıklamada, açık büfelerden sağlıklı besin seçiminin püf noktalarına dikkati çekerek, “her şey dahil” olarak tercih edilen tatil köylerindeki açık büfelerin özellikle sürekli diyetteki kadınların kabusu olduğuna işaret etti.

“Tatil anlayışının açık büfede yemek yemeye dönüşümü, çağımızın hastalığı olan obeziteyi de tetikleyici bir faktör” diyen Öngün, tatile çıkılmadan önce yapılan diyetlerin de açık büfe yemeklerinin kışkırtıcılığıyla unutulduğunu söyledi.

Öngün, açık büfe yemekleri dikkatli seçildiğinde bunun diyeti destekleyeceğini de kaydederek, şunları ifade etti:
“Tatile çıkarken amacınız yemek yemek yerine dinlenmek, eğlenmek ve gezmek olmalı. Açık büfede de sağlıklı beslenebilir, kilonuzu koruyabilirsiniz. Bunun için; yemek çeşitlerini görmeden önce ne yiyeceğinizi planlayın, tabağınıza yemek alırken seçeneklerin sizi cezbetmesine izin vermeden planınıza sadık kalın, seçimlerinizi günün kalan kısmında ne yiyeceğinizi düşünerek yapın, öğle yemeğini fazla yediyseniz daha hafif gıdalardan oluşan bir akşam yemeği ile günü bitirin.”

Fiziksel aktivitenin de ihmal edilmemesi gerektiğine dikkati çeken Öngün, yemeklerden sonra kısa bir yürüyüş yapılabileceğini ve güneşlenmek yerine yüzülebileceğini de ifade etti.

Akşam yemeği fazla kaçırıldığı için ertesi gün kahvaltının atlanmaması gerektiğini de belirten Öngün, “Gün içine dağılmış ufak öğünler iştahınızı baskılar ve enerji harcamanızı artırarak kilo almanızı engeller. İştahınız fazlaysa sizi oyalayacak düşük kalorili salata veya çiğ sebze gibi besinleri tüketin” dedi.

Tek başına bir porsiyon salatanın patates kızartması veya hamur işleri kadar yüksek kalori içerebileceğinin de unutulmaması gerektiğini söyleyen Öngün, salata sosları, yağlı peynirler, kızartılmış ekmekler, yağlı tohumlar, patates veya makarna salatası gibi yüksek yağ içeren çeşitlerin salata büfelerinde yüksek kalorinin kaynağını oluşturduğunu anlattı.

YAVAŞ VE SAKİN YİYİN

Yüksek yağ ve mayonez içeren soslardan uzak durmak gerektiğine işaret eden Öngün, şöyle devam etti:
“Yemeğinizi yavaş ve sakin bir şekilde yiyin; aşırı doymuş hissetmeden önce yemeyi bırakın. Doyduğunuzu hissettiğiniz anda tabağınızı bırakın. Yemek sonrası kendinize tatlı yerine büyük bir meyve tabağı ısmarlayın. Tatlı yemeyi çok istiyorsanız sadece tadına bakın veya arkadaşınızla paylaşın.Denemek istediğiniz yiyecekleri sıraya koyarak her öğünde farklı bir tanesini az miktarda deneyin. Böylece öğünleriniz daha sağlıklı ve çeşitli olacaktır.”

Daha sağlıklı ve düşük yağlı seçeneklere de dikkati çeken Öngün, sözlerini şöyle tamamladı:
“Kahvaltıda tahıllardan vazgeçmeyin. Kuru meyve, süt ve tahıl gevreği güne iyi bir başlangıç yapmanızı sağlar. Peynir, kepekli ekmekve çiğ sebzelerden oluşan geleneksel bir kahvaltıyı da tercih edebilirsiniz. Başlangıç olarak taze sebzelerden hazırlanan bir salataveya bir kase çorba alabilirsiniz. Ana yemek olarak ızgara veya fırında pişirilmiş balık ya da tavuk yanında zeytinyağlı bir sebze veya kurubaklagil yemeği ile esmer ekmek yiyebilirsiniz. İçecek olarak ayranı tercih ederseniz, dengeli bir öğün tüketmiş olursunuz. Yemeği tatlı yerine meyve veya meyveli yoğurt ile tamamlayabilirsiniz. Aralardaki atıştırmalar ve şekerli içecekleri fazla tüketmeniz tahmin edebileceğinizden daha fazla enerji almanızı sağlar. Aralarda yiyecek olarak meyve, içecek olarak su, soda, açık çay veya bitki çaylarını tercih edin.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious