Tatile çıkacaklara denizanası uyarısı

Tatile çıkacaklara denizanası uyarısı.27018
  • Giriş : 17.06.2009 / 20:38:00

Tekirdağ Sağlık Müdürlüğü, yaz tatiline çıkmaya hazırlananlara Türkiye'nin bazı kıyılarında sayıları artış gösteren deniz anası sokmalarına karşı uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İl Sağlık Müdürü Dr. Uğur Çağlayan, yaptığı yazılı açıklamada, ''Yaz tatiline çıkmaya hazırlananların, Türkiye'nin bazı kıyılarında sayıları artış gösteren deniz anası sokmalarına karşı dikkatli olması gerekmektedir'' dedi.

Çağlayan, zehirli olduğu için deniz analarına temas edilmemesi, herhangi bir sokma durumunda ise dokungaçların tuzlu su ve amonyakla tamamen temizlenmesi, sokulan bölgenin mümkün olduğu kadar sıcak suda 20 dakika kadar bekletilmesi gerektiğini bildirdi.

Dünyada yaygın olan ve 11 binden fazla türü bulunan deniz analarının insanları dokungaçlarla sokabildiğini, ölülerinin de zehirlediğini aktaran Çağlayan, deniz analarının sokmasına bağlı olarak birkaç dakika içinde ortaya çıkabilecek vücudun alerjik reaksiyonunun şoka neden olabileceğini kaydetti.

-TEDAVİ YÖNTEMLERİ-

Çağlayan, deniz analarının dokungaçlarının soktukları bölgeye yapıştığını ve bu nedenle zehrin vücuda yayılmaması için temas bölgesine dokunulmaması gerektiğini ifade etti.

Sokulan bölgenin ovuşturulmaması ve kesinlikle kaşınmaması gerektiğini bildiren Çağlayan, şunları kaydetti:

''Bu dokungaçların içlerinin boşalmasına neden olabileceği için taze su ve alkol kullanmaktan kaçınmak gerekir. Dokungaçlar tuzlu su ve amonyakla tamamen temizlendikten sonra ağrıyı azaltmak amacıyla sokulan bölge mümkün olduğu kadar sıcak, örneğin 45 derecelik suda 20 dakika kadar bekletilmelidir.''

Çağlayan, gelişebilecek yan etkilere karşı hastanın gözlem altında tutulması ve en yakın sağlık merkezine ulaştırılması gerektiğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*