Tatili ekrana kurban etmeyin!

  • Giriş : 11.07.2006 / 00:00:00

Uzmanlar,çocukları yaz tatilinde bilgisayar ve televizyona emanet etmememleri konusunda ana-babaları uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu olumsuzlukların başında çocukların sosyalleşememeleri, bilgisayar oyunları ve televizyondaki şiddet nedeniyle saldırgan davranışlarının artması ve şiddete duyarsızlaşma geliyor.

İnternet ve televizyon doğru kullanıldığında çocuklar için iyi birer eğitim aracı olabiliyor ancak belli saatleri aşan oranlarda kullanılmaları çocuklar üzerinde birçok olumsuz etki yapabiliyor. Memorial Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayten Erdoğan çocukların bu tür yayınlara maruz kaldıkları sürenin önemine değinerek “Ülkemizde spor ve sosyal aktivitelerin kısıtlılığı nedeniyle yaz tatilinde çocuklar günde 5-6 saat bilgisayar ve televizyon ile vakit geçirmeye çalışıyor. Çocuk ve ergenlerin sosyalleştikleri, karşılıklı ilişkileri öğrenmede kullanacakları sürenin bu tür yayınlarla geçirilmesi öncelikle çocukların sosyalleşmesini engeller.” diyor.

Şiddet içeren bilgisayar oyunları ve televizyon programları ise çocuklarda çeşitli psikolojik sorunlara davetiye çıkarabiliyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki televizyon, internet ve bilgisayar oyunlarındaki şiddet içerikli görüntü ve haberlere maruz kalan çocuklarda saldırgan davranışlarda artma, şiddete duyarsızlaşma, uyku bozuklukları, gece kâbusları, saldırganı model alma, kendisine ve yakınlarına zarar geleceği korkuları gelişiyor.

Bilgisayar ve televizyonun kontrolsüz kullanımının önemli olumsuz etkilerinden biri de çocukların cinsel içerikli görüntülere maruz kalması. Bu durum çocukların erken yaşta cinsel davranışlar sergilemelerine yol açıyor.

Yapılması gerekenler

Çocukların zarar verici yayınlar ile vakit geçirmesi sınırlandırılmalı, izleyeceği ve ilgileneceği ürünlerin seçimi anne-baba kontrolünde yapılmalı.

Bilgisayar ve televizyon başında geçirilecek zaman 2-3 saati geçmemeli.

Çocukların eğlenmelerini sağlayacak serbest zaman değerlendirme etkinlikleri oluşturulmalı. Yaz okulları öğrenci ve ailelerin tatil dönemini yararlı şekilde değerlendirmelerini sağlayabilir.

Spor, resim, müzik gibi okul sonrası faaliyetlere yazdırarak arkadaşları ile birlikte vakit geçirmesi sağlanabilir.

Arkadaşlarını ziyaret etmesine ve kendisinin de bu arkadaşlarını hafta sonu siz evdeyken davet etmesine izin verebilirsiniz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious