Tatiliniz zehir olmasın!

Tatiliniz zehir olmasın!.10116
  • Giriş : 19.06.2007 / 02:30:00

Neşe içinde çıktığınız tatilinizin zehir olmasını istemiyorsanız, şimdiden seyahat hastalıklarına karşı tedbir almanız gerekiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Güneş, deniz, kum, tatil... Bütün bunları düşünmek bile sizi neşelendirmeye yetiyor. Ancak unutmayın ki bir çok bulaşıcı hastalık tatilinizi zehir edebilir. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Engin Yurt, seyahat hastalıkları ile ilgili bilgi veriyor.

BÖCEKLER

TATİLİNİZ sırasında özellikle de gidilecek bölgeye göre bulaşma yolları su-yiyecek yoluyla, böcekler, kan teması, hava yolu veya toprak ile olabilir. Su ve yiyecek kaynaklı hastalıklarda temiz olmayan yiyecek ve sıvıların alımı ile bulaşıcı mikroplar vücut içine girerler; bunlara örnek hepatit A, tifo ve koleradır.

YAKIN TEMASA DİKKAT

Aynı mekanda bulunan başka bir kişi ağız yoluyla bilmeden bu damlacıkları aldığında mikroplar sağlam kişiye de geçer. En önemli önlem hasta kişilerle kapalı, kalabalık mekanlarda yakın temasdan kaçınmaktır.

SUSUZ KALMAYIN

Çocuklar, gebelik, yaşlılar ve kronik hastalığı olan kişilerde ek önlemler gerekli olabilir. Çocukların gerekli aşıları tam olarak yapılmış olmalıdır. Ultraviyole ışınına karşı daha hassasdırlar. İshal olduğunda erişkinlere göre daha hızlı şekilde, saatler içerisinde dehidrate (vücudun susuz kalması) görülebilir.

UÇAK YOLCULUĞU

Bebeklerde hava yolu ile seyahatlerde kabin içi basınç değişikliği rahatsızlık verebilir, bu yüzden 7 günden küçük bebeklerin uçmaması gerekir. Gebelerde ilaç kullanılması, aşı yapılması bazı durumlarda yapılamayacağından bu tip enfeksiyonların olduğu yerlere zorunlu olmadıkça seyahat etmemeleri önerilir. Kronik hastalıkları olan kişiler ilaçlarını gerekli miktarda yanlarında taşımalıdırlar.

GÜNEŞ

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious