Tatlandırıcı ile tüketici aldatılıyor

Tatlandırıcı ile tüketici aldatılıyor.15841
  • Giriş : 06.05.2008 / 17:15:00

Tüketiciler Birliği Kayseri Şube Başkanı Mahmut Şahin, bazı ürünlerde tatlandırıcı kullanılarak tüketicinin aldatıldığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şahin, özellikle bazı içeceklerde tatlandırıcı kullanılarak tüketiciler bilgilendirilirken 'sıfır şeker' reklamlarının ön plana çıktığını belirtti.
Dünya genelinde diyabetli hastalar için geliştirilen tatlandırıcıların bazılarının şekere oranla 400 kat daha fazla tatlandırma güce sahip olduğunu anlatan Mahmut Şahin, "İçeceklerde tatlandırıcı oranının fazla miktarda kullanılması birçok ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bu nedenle dikkatli olunmalıdır" dedi.

Suni tatlandırmada en çok Aspartam adlı maddenin kullanıldığını hatırlatan Şahin, bu madde içerisindeki fenlyalanin isimli aminoasit'in çok ciddi sağlık sorunlarına sebep olduğunun bilindiğini ifade etti.

Şahin, adı geçen maddenin kullanıldığı içeceklerin etiketlerinde tüketicinin bilgilendirilmesinin zorunlu olduğunu vurgulayarak, "Zararı nedeniyle bu ürünlerin 18 yaş altındaki gençlerimize satılması da yasaklanmalıdır. Ürünlerin üzerinde tüketiciyi uyarıcı hiçbir yazının bulunmaması, tüketicinin korunması hakkındaki kanun hükümlerine aykırıdır. Reklamlarda tüketicileri kandıran 'sıfır şeker' bilgileri yalandır. Sigara paketlerinin üzerine yazılan uyarıların bir benzerinin bu tür içeceklerin ambalajına yazılması gerekir'' uyarısında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious