Tatlı acıktırıyor

  • Giriş : 28.09.2006 / 00:00:00

Sahurda fazla tatlı yemek çabuk acıktırıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ramazan ayında oruç tutan insanların aç kalırım düşüncesiyle sahurda fazla yemek yemesinin yanlış olduğunu belirten uzmanlar, özellikle fazla tatlı yemenin çabuk acıkmaya sebep olduğunu belirtiyor.

Sahurda ve iftarda fazla yemek yenmemesi halinde vücutta depo edilen yağların yakılarak zayıflanabileceğini belirten uzmanlar, bu sayede insan vücudunun canlılık kazanacağını vurguluyor. Hayat Hastanesi doktorlarından İç Hastalıklar Uzmanı Dr. Orhan Kaşlıoğlu, oruç esnasındaki açlık ve susuzluğun herhangi bir hastalığı olmayan insan bedenine normal şartlarda hiçbir zararı olmadığı gibi aksine birtakım faydaları olduğunu söyledi.

Dr. Orhan Kaşlıoğlu, "İftarda ve sahurda aç kalırım korkusuyla fazla gıda alınmaması durumunda vücudumuzdaki depo yağlar yakılmak suretiyle kilo verilir. Yağ depoları eritilebilir. Bu durum insan vücuduna canlılık ve hafiflik getirir. Midemiz dinlenir. Bütün sistemler uzun süreli açlık durumuna hazırlıklı hale gelir" dedi.

İnsan bedenine en zararlı olaylardan birinin daha acıkmadan aralıksız olarak gıda tüketmek olduğunu dikkat çeken Dr. Kaşlıoğlu, bu durum şişmanlamanın en önemli sebeplerinden birini teşkil ettiğini kaydetti.

Dr. Kaşlıoğlu, ramazanda dengeli beslenmek için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı: "Harcadığımız enerjinin yüzde 50'sini karbonhidratlardan yani unlu ve şekerli gıdalardan, yüzde 30'unu yağlardan, yüzde 20'sini de proteinlerden yani et, süt, yumurta, baklagiller gibi gıdalardan temin edersek bu dengeli bir beslenme olur. Beslenme ihtiyacımızı karşılarken daha çok gıdaların doğal şekillerini tercih etmemizde yarar vardır. Yani ekmeğin kepekli undan yapılanını, proteinin bitkisel kaynaklı olanlarını baklagiller, mercimek, nohut, fasulye, gibi yağında bitkisel ve sıvı olanlarını tercih etmeliyiz. Sebze ağırlıklı beslenmek suretiyle bağırsakların lifli gıdalardan yararlanmasını ve iyi çalışmasını sağlayabiliriz. Günümüzde ayak üstü gıda tüketiminin artmasına bağlı olarak karbonhidrat ve yağ tüketimi de artma olmuş bu da obeziteye zemin hazırlamıştır. Bu yüzden özellikle üzerine basa basa dikkatlerinizi sebze ağırlıklı beslenmeye çekmek istiyoruz. Meyve tüketimini arttırmanızı tavsiye ediyoruz. Bu anlattıklarımızı sofraya indirgeyecek olursak, iftarda; az yağlı sebze yemekleri zeytinyağlılar baklagillerden yapılan yemekler yani kuru fasulye, nohut, yeşil mercimek, yeşil fasulye, patlıcan, kabaktan yapılan yemekler tercih edilebilir. Sahurda da; akşamdan kalan sebze yemekleri, ıspanaklı ve pırasalı börekler ayrıca kahvaltı tarzında beslenme tercih edilebilir."

Ayrıca Dr. Kaşlıoğlu, sahurda fazla tatlı yemenin çabuk acıktıracağı uyarısında bulunarak bunun yerine kurutulmuş meyveler kayısı, ceviz ve fındığın hem tok tutacağını, hem de enerji verdiğini ifade etti. Karslıoğlu, oruçlu olunmadığı zamanlarda bol sıvı tüketmek gerektiğinin altını çizdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious