Tatlı krizleri hastalığa işaret

Tatlı krizleri hastalığa işaret.26116
  • Giriş : 31.03.2007 / 00:00:00

Sürekli tatlı yemek istiyorsanız aman dikkatli olun bu tatlı krizleriniz ileride bir hastalık haline gelebilir

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tatlıyı kim sevmez? Ancak her şeye olduğu gibi tatlıya aşırı düşkünlük de bazı sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor. Memorial Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Seçil Kenar tıpta, 'Reaktif Hipoglisemi' adı verilen ve ileride şeker hastalığına yol açan, 'aşırı tatlı yeme alışkanlığı' hakkında bilgi verdi.
AŞIRI TERLEME
Reaktif Hipoglisemi hastalarının açlık kan şekerleri değerleri normaldir ancak şeker yüklemesi yapıldığında, hastaya Reaktif Hipoglisemi tanısı konur. Normal zamanlarda kan şekerleri 70-110 mg/dl arasındadır. Reaktif hipoglisemi, özellikle yemek yedikten sonra kan şekerinin yükselmesiyle insülin hormonunun fazla salgılanması sonucu, yemeği takiben kan şekerinde oluşan düşüşlerin sonucunda ortaya çıkar. Burada düzensiz, aşırı insülin salgılanma durumu söz konusudur. Kişide, özellikle kan şekerini hızla yükselten besinler yedikten sonra (çikolata, pasta, hamurlu tatlılar v.b) terleme, taşikardi, aşırı acıkma hissi, tekrar tatlı ve besin tüketim isteği oluşur. Bunların sonucunda sürekli tatlı tüketimi ve kilo artışı yaşanır.
İSTEK YOĞUNLAŞIR
Reaktif hipoglisemi hastalığı, tatlı yemeden duramamaktır. Hastaların beslenme alışkanlıkları genelde benzerdir. Sabah kahvaltı yapma isteği yoktur, öğlen hafif bir şeyler atıştırmaları yeterlidir, fakat akşama doğru tatlı isteği yoğunlaşır, özellikle akşama kadar tatlı besinleri atıştırma ve aşırı acıkma hissi gelişir.
GECE ATIŞTIRMASI
Gece uykudan uyanıp tatlı veya yemek yiyerek tekrar uyumak genel yeme alışkanlıklarıdır. Hastalarda sürekli diyet yapma çabası vardır ama diyetler kısa sürelidir ve başarı sınırlıdır. Bu hastalık ilerideki şeker hastalığının habercisidir. Tanı konduktan sonra en temel tedavisi diyettir. Zayıflamak isteyen ve diyet yapmaya karar veren kişilerin, mutlaka diyetisyen gözetiminde, uygun diyetlerle zayıflamaları gereklidir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious