Tatlıdan sonra peynir yiyin

  • Giriş : 19.10.2006 / 00:00:00

Ağız diş sağlığı için tatlının ardından peynir yenmeli.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yaklaşan Ramazan Bayramı öncesinde ebeveynlere çikolata, şeker gibi tatlı yedikten sonra peynir yemeleri çağrısında bulunan Erzurum Diş Hekimleri Odası Başkanı Alper Eminoğlu, "Tatlı yedikten sonra ağızda biriken mikroorganizmaları peynir yiyerek yok edilmeli" dedi.

Dini bayramlarda tatlı türü yiyeceklerin tüketiminin fazlalaştığını belirten Diş Hekimleri Odası Başkanı Alper Eminoğlu, özellikle çocuklara fazla şeker, çikolata ve lokum gibi yiyecekler verilmemesini istedi. Eminoğlu, bayram öncesinde ebeveynlere çağrıda bulunarak ailelerin çocuklarına fazla şeker ve çikolata yedirmemelerini tavsiye etti. Zeka gelişimi açısından şekerin yararlı olduğunu belirten Eminoğlu, fazla miktarda yenilen çikolata gibi tatlıların ise diş ve dişeti üzerinde olumsuz etkilerinin bulunduğunu kaydetti.

Şeker, çikolata gibi tatlıların tüketilmesinin ardından ağızda istenmeyen mikroorganizmaların hızlı bir şekilde çoğaldığını, bunun ise diş çürümesi ve dişeti rahatsızlıklarına neden olduğunu vurgulayan Alper Eminoğlu, özellikle tatlılardan sonra beyaz peynir tüketilmesini önerdi. Kalsiyum açısından peynirin zengin olduğuna dikkat çeken Eminoğlu, "Tatlı tüketiminin ardından peynir yenilmesini şiddetle tavsiye ediyoruz. Peynir, kalsiyum açısından zengin olduğu için tatlının neden olduğu mikroorganizmaları hızlı bir şekilde rötralize eder." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious