Tatvan'ın yarısı yeşil kartlı çıktı

Tatvan'ın yarısı yeşil kartlı çıktı.11454
  • Giriş : 13.11.2008 / 14:21:00

Yeşil kart uygulaması sayesinde çocuk ölümleri önemli oranda azaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bitlis'in Tatvan ilçesi Kaymakamı Orhan Şefik Güldibi, vatandaşların ''yeşil kart'' uygulaması sayesinde her türlü sağlık hizmetinden yararlanabildiğini böylece, bölgede çocuk ölümleri oranlarında önemli oranda düşüş yaşandığını belirtti.

Kaymakam Güldibi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede, geçmişte sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşların hastanelere gidemediğini ve dağıtılan yeşil kartla bu sorunun ortadan kaldırıldığını söyledi. Güldibi, şunları ifade etti:

''Yeşil kartlar sayesinde bölgemizde özellikle çocuk ölümlerinde ciddi bir düşüş var. Geçmişte vatandaşlarımızın güvencesi olmadığı için hastanelere gidemiyordu. Ama bu sorun kartla ortadan kaldırıldı. Halkımız yeşil karttan yararlandığı süre içerisinde ölüm oranları çok daha aşağılara çekilecektir. Tatvan'da eskiden her ay en az bebek ölüyordu, artık bu rakam sıfırlandı. Bu da bizleri sevindiriyor. Tatvan'ın 72 bin 284 nüfusu var. Bunlardan yaklaşık 40 bini yeşil kartlı ve bu vatandaşlarımız için çok büyük bir hizmet.''

Güldibi, kaymakamlığı olarak yeşil kart almak isteyen vatandaşların maddi durumlarını sağlıklı bir şekilde araştırdıklarını belirterek, ihtiyaç sahiplerine bu kartı verdiklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*