Taviz veremeyiz

  • Giriş : 20.09.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan: "Yüksek menfaatlerden taviz vererek AB'ye girecek değiliz" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ekonomideki amacın dışa bağlı olmaktan kurtulmuş, hem iç piyasaya hem dış piyasaya üretim yapan bir Türkiye olmak olduğunu belirtti. Avrupa Birliği (AB) giriş sürecine de vurgu yapan Başbakan, "AB'ye girmek için hamasetle yaklaşım içinde değiliz. Yüksek menfaatlerden taviz vererek bu birliğe girecek de değiliz" dedi.

Yenişehir Organize Sanayi Bölgesi'nin (OSB) en büyük yatırımı olan Şişe Cam'ın açılışına katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, burada yaptığı konuşmada; ekonomide yatırım, istihdam, üretim, ihracat ilkelerinden taviz vermediklerini, ekonominin ilerleyen tablosunun bunu gösterdiğini ifade etti.

Başbakan, "Ülkemizin tarım ülkesi konumundan çıkarak ciddi anlamda sanayiye kaydığını görüyoruz. Son dört yılda kaybedilen yılların telafisi için çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz. Şu anda ülkemiz son dört yıla göre yüzde 76 oranında büyüme kaydetmiştir. Bu rakamlara bakarak ükemizin geriye mi ileriye mi gittiğini vatandaşımız çok net görebilir" şeklinde konuştu.

Ekonomideki amacın dışa bağlı olmaktan kurtulmuş, hem iç piyasaya hem dış piyasaya üretim yapan bir Türkiye olmak olduğuna ddikat çeken Başbakan, AB giriş sürecine işaret ederek, AB'ye girmek için hamasetle yaklaşım içinde olmadıklarını kaydetti. Erdoğan, "Ali menfaatlerden taviz vererek bu birliğe girecek değiliz" dedi.

Başbakan, ekonomide yakalanın makro büyümenin mikro ekonomiye de yön vermesi gerektiği düşüncesini ifade ederek, "Ekonominin istikrar yakalaması, ülkeye ekonomik değer katmak isteyen insanımız tarafından yeni işyerleri yeni şirketler açarak göstermektedir. 2006 Temmuz dönemi itibariyle 7 aylık süreçte ülkemizde 33 bin 49 şirket daha açılarak ekonomik faaliyett bulunmakta bu da ülke ekonomisinin büyümekte ve güven vermekte olduğunu kanıtlamaktadır" diye konuştu. Daha sonra Başbakan'a, Anadolu Cam Sanayii Yönetim Kurulu Başkanı tarafından plaket sunuldu, ardından Başbakan fabrikanın açışını gerçekleştirdikten sonra Bursa'daki diğer yatırımların ve tesislerin açılışını yapmak üzere Yenişehir'den ayrıldı.

Başbakan'ın, Yenişehir OSB bölgesini ziyareti ve Şişe Cam Fabrikası'nın açılışına katılmasından büyük memnuniyet duydukların ifade eden Yenişehir Belediye Başkanı Bülent Hamdi Cingil de "Yenişehir, Osmanlıya başkentlik yapmış bir ilçe olarak, şu anda ülkemizin Başbakanını ilçemizde görmekten son derece mutluyuz. Yenişehir'e yapılan bu yatırımla ve gelecek yatırımlarla hak ettiği yeri mutlaka alacaktır. Sayın Başbakanımıza ve Anadolu Cam yetkililerine Yenişehir'e yatırım yaptıkları için ve geldikleri için çok teşekkür ediyorum ve hoşgeldiniz diyorum" dedi.

Başbakan, açılışa Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, AK Parti Grup Başkan Vekili Faruk Çelik, Bursa Valisi Nihat Canpolat ile birlikte geldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious