'Tavuğumu yakarsanız vermem'

  • Giriş : 23.01.2006 / 00:00:00

Vatandaşlar hayvanlarının yakılarak ya da canlı olarak gömülmesinden rahatsızlık duyuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Maksut Efendi Mahallesi, daha önce karantina altına alınmış, 3 bin tane kümes hayvanı toplanarak itlaf edilmişti.

Kuş gribinin rastlanıldığı Maksut Efendi Mahallesi'nde vatandaşlar kümes hayvanlarını itlaf ekiplerinden saklıyor. Medyada kanatlıların canlı canlı yada ateşle itlaf edilmesinden rahatsız olan kanatlı hayvan yetiştiricileri, "Hayvanlarımızın yakılarak, yada canlı gömülmesinden vicdanen rahatsız oluyoruz." derken, Mahalle Muhtarı Burhanettin Atmaca ise hayvanlarını yetkililere teslim etmeyen vatandaşları ikna etmek için kapı kapı dolaşıyor.

Atmaca, semtlerinde çok sayıda kümes hayvanı ile evcil güvercin yetiştirildiğini ifade etti. Semtlerinde şüpheli kanatlı ölümlerinin görülmesinin ardından vatandaşların tamamına yakınının kendiliğinden kanatlı hayvanları itlaf için yetkililere teslim ettiğine dikkat çeken Atmaca, "Semtimizde hala yetkililere teslim edilmeyen kümes hayvanları ve evcil güvercinler var. Bunların sahiplerini ikna etmek için ev ev, kapı kapı dolaşıyorum. Çoğunu ikna etttim. Ama hala güvercin ve kümes hayvanlarını yetkililere teslim etmeyenler var." dedi.


ABD'LİLERE GÖSTERMELİK KARANTİNA


Öte yandan Türkiye'de kuş gribi olayını incelemek için Türkiye'ye gelen 12 kişilik ABD'li heyetin Maksut Efendi Mahallesi'ne girişlerinde yoğun karantina tedbirleri uygulanmıştı. Ancak delefasyon üyelerinin bölgeden ayrılmasının ardından söz konusu semtte karantina uygulaması yapan ekibin de semtten ayrılması dikkat çekti.

Sözde karantina bölgesinde olan Maksut Efendi Mahallesi'ne giriş ve çıkışlarda herhangi bir yetkilinin bulunamaması da dikkatlerden kaçmadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious