Tavuk satışlarında Uğur Dündar dopingi

Tavuk satışlarında Uğur Dündar dopingi.7004
  • Giriş : 10.02.2006 / 00:00:00

Gazeteci Uğur Dündar'ın televizyonlarda ve gazetelerde yer alan açıklamaları, piliç eti üreticileri için umut oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki hafta mecliste kalabalık bir milletvekili topluluğuyla birlikte piliç eti yemesi, ardında da gazeteci Uğur Dündar'ın hijyen koşullarda üretilen ve kesilen piliç etinin güvenle yenilebileceği yolundaki açıklamalarının televizyonlarda ve ulusal gazetelerde yer almasından sonra, tüketimi oldukça düşen piliç eti tüketimi yeniden canlanmaya başladı.

Sağlıklı Tavuk Bilgi Platformu Başkanı Zuhal Daştan, AA muhabirine yaptığı açıklamada sektörde satışların artmaya başladığını söyledi.

Krizle birlikte sıfıra düşen satışların giderek artış göstermeye başladığını kaydeden Daştan, şu bilgileri verdi:

''Krizle birlikte satışlar sıfıra inmişti. Geçtiğimiz hafta satışlarda kıpırdanma oldu, hafta sonu da yüzde 28'lere tırmandı. Piliç eti üretimi şu sıralar yüzde 50 seviyesindedir. İhracat henüz başlamamıştır. Başlaması için karantinanın kalkması gerekmektedir. Son günlerde bir olumlu hava oluştuğunu söyleyebiliriz. Sağduyu biraz daha hakim olmuştur. Asıl sorunun köy kanatlılarından kaynaklandığını, entegre tesislerde üretilen tavukta sorun olmadığı anlaşılmaya başlanmıştır. Bunda da medyanın olayı daha gerçekçi biçimde ele alması ve devlet yetkililerinin güven veren demeçlerinin etkili olduğu kanaatindeyim. Şu anda üretimde bir artış yok, sıfır olan tüketim bu hafta içerisinde yüzde 30'lara çıkmıştır. Uğur Dündar'ın TV'lerde yer alan bilgilendirme filminin de tüketime olumlu katkısının olacağı inancındayız.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious