Tavuk üretimine mangal dopingi!

Tavuk üretimine mangal dopingi!.21290
  • Giriş : 09.06.2009 / 13:08:00

Yaz aylarının gelmesi ve piknik sezonunun açılmasıyla birlikte Türkiye genelinde haftalık beyaz et tüketiminin 26 bin tona ulaşması bekleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Banvit A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Görener, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son rakamlara göre Türkiye'de kişi başına düşen yıllık tavuk eti tüketiminin yaklaşık 16 kilogram, hindi etinin ise ise yaklaşık 400 gram olduğunu söyledi.

Krizin kanatlı sektörünü de olumsuz etkilediğini ancak, sektörün diğerlerine nazaran daha az etkilendiğini ifade eden Görener, ''Çünkü temel gıda maddelerinin talep elastikiyeti, dayanıklı tüketim maddelerine göre daha sağlam. Diğer yandan proteinler arasında piliç ve işlenmiş piliç etinin diğer hayvansal proteinlere kıyasla daha ekonomik olması da sektörümüzün avantajına bir durum oluşturuyor'' dedi.

Çok büyük aksilikler yaşanmazsa sektörel üretimin 2009 yılında, bir önceki yıla yakın bir rakamda kalacağını ve yıl sonunda 1 milyon 200 bin ton civarında bir üretimin gerçekleşmesini beklediklerini vurgulayan Görener, şunları kaydetti:

''Bu rakamlara ulaşmamızda özellikle yaz aylarında çıkılan pikniklerin etkisiyle tavuk tüketiminin artmasının büyük rolü bulunuyor. Yaz sezonunda diğer aylara göre yaklaşık yüzde 15'lik bir üretim artışı yaşıyoruz. Bu yıl artan üretimle yaz aylarında haftalık üretimin 26 bin ton civarına çıkmasını bekliyoruz. Yani ayda 100 bin tonun üzerinde tavuk üretimi olacak ve bunun önemli bölümü pikniklerde tüketilecek. Firmalar da artan talebe göre hazırlıklarını yapıyor ve bu doğrultuda arza gidiyor.''
''SEKTÖRÜN EN SEVDİĞİ DÖNEM PİKNİK AYLARI''

Görener, beyaz et sektörünün en çok sevdiği dönemlerden olan piknik aylarında mangala uygun ürünlere yönelik bir talep artışı yaşandığını belirterek, ''Biz de firma olarak tüketicilerden gelen bu taleplere en uygun şekilde cevap verebilmek için mangal sezonuna özel ürünler üretiyoruz. 'Drumstick, pirzola, kanat, kalça şiş ve baby şiş' ürünlerimizin yer aldığı ızgara mangal paketi ile soslu ürünler grubumuzdaki ürünlerimizi tüketicilere sunuyoruz'' dedi.

Görener, kanat gibi çok spesifik ve üretim miktarı belli olan bir üründe zaman zaman yüksek taleplerle karşılaşabildiklerini ifade ederek, ''Bu noktada arzda küçük sorunlar yaşanabiliyor. Ancak diğer ürünlerde, sezona planlı girildiği için sorun yaşamıyoruz. Krize rağmen bu yaz sezonundan umutluyuz'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*