'Tavuklarım nezle oldu,selpak yetiştiremiyorum'

  • Giriş : 24.01.2006 / 00:00:00

Kuş gribi virüsüne karşı mücadele etmek amacıyla kurulan kriz masalarına ilginç ihbarlar geliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şanlıurfa'da bir kriz masasını arayan vatandaş;"Tavuklarım nezle oldu.Selpak yetiştiremiyorum. Ne yapayım?."diye sormuş. Asılsız ihbarlar yüzünden bunalan görevli ise ihbarcının ihbarına uygun bir cevap vermiş:"İyi birde molfix göndereyim altını bağla."

Bir köyde 250 kanatlı hayvanın öldüğü haberini alan ekipler köye gittiklerinde bir tavukla bile karşılaşmadığı durumlar olduğu gibi kanatlılarında hiçbir rahatsızlık olmadığı halde tedirgin olarak ekipleri köylerine çağıran vatandaşlar da oluyor. Ancak tedirgin olan bazı vatandaşlar dolabındaki yumurtadan bile korkar duruma gelmiş.

Şanlıurfa'da bir kriz masasına arayan vatandaş: "Dolabımda 3 yumurta var.Bu yüzden dolabımı açamıyorum. Bu yumurtalardan virüs bulaşır mı? Yumurtları ne yapayım?"gibi sorular sormuş.Balkonunda ölü bir kumru görerek paniğe kapılan bir başka vatandaş ise bulunduğu yerdeki kriz masasına aramak yerine Ankara'da Tarım Bakanlığı'nı aramış. Bunun üzerine bakanlık Şanlıurfa İl Kriz Masası'nı, kriz masası ise ilgili kriz masasına arayarak ekipleri kumrunun öldüğü eve göndermiş.Böylece gece yarılarına kadar ölü bir kumru için seferberlik başlatılmış.

Şanlıurfa ve ilçelerinde kurulan kriz masalarına birçok asılsız ihbarın yanı sıra ilginç ihbarlarda geliyor. Şanlıurfa'da bir kriz masasını arayan vatandaş görevliyle kafa bulmak için ilginç bir soru sormuş.

Kendisinin çok sayıda tavuk beslediğini ifade eden ihbarcı; "Tavuklarımın hepsi nezleye yakalandı. Hapsinin burnu akıyor. Burunlarını temizlemek için selpak yetiştiremiyorum. Ne yapayım?." diye sormuş. Asılsız ihbarlardan bunalan görevli ise "Geçmiş olsun. Birde molfix (çocuk bezi markası) göndereyim altını bağlarsın." şeklinde cevap vermiş.

Kuş gribinin çok tehlikeli bir virüs olduğunu ifade eden yetkililer vakanın görüldüğü yere en kısa sürede müdahale etme mecburiyetinde olduklarını söyledi. Bu yüzden vatandaşlardan duyarlıklık bekleyen yetkililer ihbar hatlarının gereksiz yere meşgul edilmemesini istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious