TAYAD duruşması olaylı sona erdi

  • Giriş : 26.09.2006 / 00:00:00

Tutuklu ve Hükümlü Yakınları Yardımlaşma Derneği üyeleri Erzurum'da pankart açmak isteyince, polisin izin vermemesi üzerine arbede yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Geçtiğimiz yıl Trabzon'da bildiri dağıtırken Türk bayrağını yaktıkları iddiasıyla halkın linç girişimine maruz kalan TAYAD üyesi Emre Bakır, Zeynep Ertuğrul, Nurgül Acar ve Çetin Güven'in duruşması Adalet Bakanlığı trafından Erzurum'a alınmıştı.

Sabah saatlerinde bir minibüsle Adliyesi binası önüne gelen aralarında tutuksuz yargılanan zanlılar ile birlikte davayı izlemek üzere 12 kişi geniş güvenlik önlemleri altında duruşma salonuna girdi. Duruşma öncesinde polis, Merkezi Yönetim Caddesi'ni çift yönlü olarak araç trafiğine kapattı, vatandaşlar üst aramaları yapıldıktan sonra iki ayrı noktadan adliye binasına sokuldu.

Duruşmada tutuksuz yargılanan Bakır, Ertuğrul, Güven ve Acar, suçsuz olduklarını iddia ederek beraatlerini talep etti. Zanlılardan Ertuğrul, kendilerine linç girişiminde bulunanların provokatörlerce kışkırtılmış masum kişiler olduğunu iddia ederek isimlerini mahkemeye isimlerini verdikleri kişilerin provokatör olarak yargılanmasını istedi. Kendilerini linç etmek isteyen kişileri masum olarak nitelendiren Ertuğrul, bu kişiler arasında öz halasının oğlunun da bulunduğunu söyledi.

Mahkeme heyeti dava dosyasındaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı 26 Aralık 2006 tarihine erteledi.

Duruşma sonrasında Adliye binası önünde pankart açıp, basın bildirisi okumak isteyen TAYAD'lı gruba polis izin vermeyince arbede yaşandı. Yaşanan arbade sonrasında 4 kişi polis tarafından karga tulumba yakalanarak ekip otolarına bindirilerek, Emniyet Müdürlüğü binasına götürüldü. Bu esnada Valilik binasında çalışanların TAYAD'lılara yuh çekmesi dikkat çekti.

Olay yerinde bulunanan Emniyet Müdürü Mehmet Kamil Çolak'ın emriyle, TAYAD'lıları Erzurum'a getiren minibüs içerisindeki bütün herkes ifadeleri alınmak üzere eskort eşliğinde Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious